Nowatorski zabieg u 12-letniego chłopca

Gdańscy chirurdzy przeprowadzili nowatorski zabieg u 12- letniego chłopca chorego na nowotwór. Po raz pierwszy w Polsce wykonano dootrzewnową chemioterapię w hipertermii u dziecka.

Zabieg przeprowadzili lekarze z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Piotra Czaudernę Głównym operatorem była prof. Andrea Hayes-Jordan z Kliniki Chirurgii Dziecięcej w Anderson Cancer Center w Houston w USA, która jako pierwsza na świecie 10 lat temu zaczęła stosować ten rodzaj leczenia u dzieci z nowotworami. W zabiegu uczestniczył też prof. Tomasz Jastrzębski, chirurg onkolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził podobny zabieg u osoby dorosłej. Dziecko po trwającej osiem godzin operacji czuje się dobrze.
Żródło: gumed.edu.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.