Toruńska młodzież przeszkolona z pierwszej pomocy

Prawie 600 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w Toruniu uczestniczyło w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zorganizowanych w ramach szóstej edycji akcji „Umiem Pomóc”.

Ponad połowa z nich przyznała w ankiecie, która właśnie podsumowano, że w sytuacji realnego zagrożenia bałaby się podjąć akcję ratowniczą. Główna obawa młodych ludzi wynikała z lęku przed niepowodzeniem i możliwością poniesienia odpowiedzialności prawnej w sytuacji nieprawidłowego udzielenia pomocy. Dodatkową niepewność w młodzieży wzbudzała wizja bezpośredniego kontaktu z poszkodowanym i niepokój o własne bezpieczeństwo czy zdrowie.
„Wyniki badań w Toruniu nie zaskakują. Lęk czy brak pewności stanowią dość powszechną barierę, z którą stykamy się w każdym regionie, w którym prowadzimy naszą akcję. To tylko potwierdza fakt, że regularne szkolenia są bardzo potrzebne” - uważa lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED. Ponad 40 proc. uczniów wyraziło chęć zdobycia praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, a nie samej tylko teorii w tym zakresie, stąd program „Umiem Pomóc” przygotowany przez stawiał właśnie na praktykę i naukę od doświadczonych ratowników, którzy na co dzień i w różnych okolicznościach niosą pomoc poszkodowanym.
„Podczas 4 godzin szkoleń nasi podopieczni uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy pod czujnym okiem profesjonalnych i doświadczonych ratowników. Ci w przystępny sposób przekazywali im wiedzę jak bezpiecznie i skutecznie działać w realnej sytuacji. Dzielili się swoimi doświadczeniami oraz przykładami z codziennej pracy. Instruktorzy pokazywali młodzieży jak zapanować nad własnym stresem, by umieć efektywnie ruszyć na pomoc” – dodaje Maciej Pająk, Dyrektor Pogotowia Grupy LUX MED, instruktor Akademii.
Celem programu „Umiem Pomóc” jest nie tylko zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z zasadami udzielania pierwszej pomocy czy praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Program stanowi również istotne wsparcie procesu kształtowania wrażliwości społecznej młodych ludzi i wysiłku edukacyjnego szkół oraz nauczycieli w ramach przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. W tym roku szkolenia z pierwszej pomocy odbyły się od kwietnia do czerwca w 7 wybranych szkołach ponadgimnazjalnych w Toruniu i objęły 600 uczniów. Początek inicjatywy sięga 2011 roku. Od tego czasu, w ramach programu, zostało przeszkolonych prawie 3 600 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta Poznania oraz ostatnio – Torunia. Dodatkowo wszystkie szkoły uczestniczące w kampanii otrzymały certyfikaty poświadczające udział w szkoleniach.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.