Nowa metoda na niedosłuch

Po raz pierwszy w Polsce u chorego z obustronnym głębokim niedosłuchem mieszanym zastosowano procesor dźwięku. Dotychczas chorzy z tak głębokim ubytkiem słuchu byli kwalifikowani do implantacji ślimakowej lub wszczepienia implantu ucha środkowego.

W zastosowanej w Klinice Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego metodzie z zastosowaniem procesora dźwięku na przewodnictwo kostne Baha 5 SuperPower, wymianie podlega jedynie część zewnętrzna systemu, składająca się z przetwornika kostnego i procesora mowy, znanego z implantów ślimakowych. W związku z tym nie jest konieczny kolejny zabieg operacyjny. 56-letni chory był pierwotnie implantowany w Klinice Otolaryngologii 6 lat temu, klasycznym zakotwiczonym implantem na przewodnictwo kostne BAHA (ang. bone anchored hearing aid). Procesory BAHA wykorzystują przewodnictwo kostne, gdzie podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest średni próg przewodnictwa kostnego w audiometrii tonalnej do 45 dB HL. U opisywanego chorego progi te obniżyły się do wartości 67 dB HL, co skutkowało brakiem rozumienia mowy.

Nowy system już w pierwszej fazie dopasowania umożliwił pełną komunikację słowną z pacjentem. Obecnie trwają rozmowy z dyrekcją UCK, dotyczące możliwości sfinansowania procedury wymiany procesora w ramach kontraktu z NFZ.

Źródło: gumed.edu.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.