Kolejny sukces polskich transplantologów

Zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadził jeden z największych zabiegów replantacji powłok okolic twarzoczaszki.

26-letnia pacjenta po replantacji powłok okolic mózgo- i twarzoczaszki oraz części szyi jest obecnie w piątej dobie po zabiegu. Pomimo granicznego czasu 8 godzin niedokrwienia zimnego lekarze przywrócili prawidłowe ukrwienie i żywotność replantu. Udało się także przywrócić w całości oderwane powłoki mózgo- i twarzoczaszki z wykorzystaniem licznych mikrozespoleń tętniczych i żylnych o średnicy poniżej 1 mm.

„Chora jest już uruchomiona, w stanie dobrym, bez ubytków neurologicznych w zakresie funkcji regionu głowy i szyi, bez jakiejkolwiek czynnej infekcji” – informują specjaliści z gliwickiego Centrum Onkologii.

Jak podkreślają lekarze tak skuteczna replantacja była możliwa dzięki bardzo dobrej reakcji i szybko przeprowadzonej akcji ratunkowej oraz tempie działania Oddziału Ratunkowego szpitala w Sosnowcu. Sam zabieg trwał ok. 8 godzin, udział  wzięło w nim 5 chirurgów z Zespołu Rekonstrukcyjnego oraz 2 anestezjologów i 4 instrumentariuszki, którzy również szybko i sprawnie zostali zmobilizowani pomimo braku ostrych dyżurów chirurgicznych. Pacjentka będzie hospitalizowana do czasu całkowitego wygojenia.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.