Radziwiłł o karmieniu piersią w miejscach publicznych

Temat karmienia piersią w publicznych miejscach nadal budzi ogromne emocje. Komentarze, jakie wywołał proces przeciwko właścicielowi restauracji, w której matkę (chcącą nakarmić dziecko) poproszono o wyjście do toalety, są tego przykładem. Swoją opinię wyraził także minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

 "Karmienie piersią jest czynnością nie tylko naturalną, ale wręcz zasługującą na jak najszersze wsparcie. Piętnowanie kobiet za karmienie w miejscach publicznych jest nie do zaakceptowania" - głosi oświadczenie ministra przesłane do PAP.  Podkreślił, że karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia. Przypomniał, że pokarm kobiecy ma unikalne właściwości: zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

"Zalet jest oczywiście więcej: karmienie piersią daje dziecku niezbędne do prawidłowego rozwoju emocjonalnego poczucie bezpieczeństwa, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, infekcje układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, zapaleń ucha, innych chorób. Karmienie piersią jest dobre także dla mam. Zmniejsza ryzyko depresji poporodowej, zachorowania kobiety na raka sutka, jajników czy osteoporozy w starszym wieku" - wyjaśniał minister.

Europoseł politolog Marek Migalski, komentując przebieg toczącego się procesu przed gdańskim sądem o swobodę karmienia piersią w restauracji, na Twitterze napisał m.in.: "Rozumiem argumenty karmiących matek. Ale fajnie byłoby, gdyby one rozumiały tych, którzy nie chcą oglądać ich cycków". Porównał też karmienie piersią m.in. do ... „puszczania bąków”. W zamieszczonym później obszernym komentarzu wyjaśniał, że nie uważa, by publiczne kamienie piersią miało być zakazane. "Tego typu zachowania są kwestią konwencji – jeśli się na nie umówimy, to ok. Ale właśnie – musimy się na nie umówić, a nie narzucać je każdemu i wszędzie" - wskazywał.

"Takie słowa są dla mnie oburzające, nie tylko jako lekarza, ale również jako człowieka - męża i ojca ośmiorga dzieci" - skomentował Radziwiłł.

Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Karmienie piersią na przestrzeni wieków

O karmieniu piersią w pierwszej godzinie życia

 W Sądzie Okręgowym w Gdańsku ruszył proces przeciwko właścicielowi jednej z sopockich restauracji. To w jego lokalu kelner poprosił matkę karmiącą piersią dziecko, by się "powstrzymała" albo wyszła do toalety. Kobieta walczy o przeprosiny i zadośćuczynienie i jak zapewnia "nie robi tego wszystkiego dla siebie: nie chce, żeby mamy się wstydziły karmić". Przed sądem reprezentuje ją Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.