Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla naukowców WUM

Prof. Mirosław Wielgoś, kierownik I Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM oraz dr Przemysław Kosiński asystent tej Kliniki otrzymali III Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w kategorii osiągnięć naukowo-technicznych. Zostali uhonorowani za wprowadzenie do praktyki klinicznej w Polsce nowoczesnej techniki wewnątrzmacicznej operacji u pacjentek z rozpoznaną u płodu wrodzoną przepukliną przeponową.

Przepuklina przeponowa jest jedną z najcięższych wad wrodzonych płodu. Istota wady polega na defekcie strukturalnym przepony. W wyniku braku ciągłości przepony narządy jamy brzusznej, takie jak żołądek, jelito, a czasem nawet wątroba płodu ulegają przemieszczeniu z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Przemieszczone narządy uciskają na rozwijające się płuca powodując ich hipoplazję oraz nieprawidłowy rozwój łożyska naczyniowego krążenia małego. Te wszystkie nieprawidłowości powodują, że przepuklina przeponowa jest wadą o wyjątkowo wysokiej śmiertelności. W najcięższych przypadkach wrodzonej przepukliny przeponowej istnieje możliwość interwencji zabiegowej jeszcze w czasie życia płodowego.  Zabieg polegający na fetoskopowej okluzji tchawicy płodu (FETO) proponowany jest wyłącznie pacjentkom o najcięższym rokowaniu i pozwala na niemal dwukrotne zwiększenie przeżywalności w tej grupie noworodków. Operacja FETO jest innowacyjnym i trudnym technicznie zabiegiem. Tego typu zabiegi wykonywane są tylko w kilku ośrodkach na świecie. Dzięki zespołowi I Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM te innowacyjne operacje wewnątrzmaciczne są obecnie wykonywane także w Polsce. Od 17 lutego 2014 przeprowadzono ich już kilkadziesiąt. Ta innowacyjna technika operacji wewnątrzmacicznych zwiększa dostępność dla polskich kobiet najnowocześniejszych wewnątrzmacicznych zabiegów operacyjnych. Daje to większą szansę na przeżycie dla noworodków z wrodzoną przepukliną przeponową.

Nagrodę Premier otrzymało 45 naukowców, artystów i członków zespołów badawczych, których wyróżniono  za działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną, rozprawy habilitacyjne i doktorskie w 2015 r. Sześcioro naukowców otrzymało nagrody za dorobek naukowy.

źródło: WUM

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.