MZ chce zmienić wymogi dla dziecięcych centrów urazowych

Ministerstwo Zdrowia chce uchylić obowiązek zapewnienia w centrach urazowych dla dzieci całodobowego i niezwłocznego dostępu do angiografii i radiologii interwencyjnej. Projekt zmiany rozporządzenia w tej sprawie trafił w środę do konsultacji.

Projekt dotyczy rozporządzenia MZ z 25 stycznia, które weszło w życie 1 czerwca. Rozporządzenie określa szczegółowe minimalne wymagania organizacyjne dla centrów, jeśli chodzi o wyposażenie diagnostyczne i techniczne; zasoby kadrowe; kryteria kwalifikacji dzieci i sposób postępowania z młodym pacjentem. Zadaniem centrów jest kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży. Wśród wymagań, jakie określono dla centrum urazowego dla dzieci, jest zapewnienie sprzętu i aparatury medycznej, umożliwiających całodobowe i niezwłoczne wykonywanie badań diagnostycznych: RTG; USG; USG – Doppler; echokardiografii; tomografii komputerowej; angiografii i radiologii interwencyjnej; diagnostyki laboratoryjnej, w tym mikrobiologicznej oraz rezonansu magnetycznego.

W uzasadnieniu podkreślono, że szpitale posiadające sprzęt gwarantujący całodobowy i niezwłoczny dostęp do angiografii i radiologii interwencyjnej wskazują, iż stopień jego wykorzystania jest bardzo niewielki – "praktycznie nie było potrzeby jego wykorzystania w czasie bezpośrednim po ciężkich urazach dla dzieci".

Zgodnie z danymi za pierwsze półrocze br. spośród 12 szpitali pretendujących do roli centrum urazowego dla dzieci, cztery nie spełniają wymagania zapewnienia całodobowego i niezwłocznego dostępu do angiografii i radiologii interwencyjnej.

Ideą tego wymogu - jak wyjaśniono - było zabezpieczenie możliwości zaawansowanej diagnostyki i leczenia urazów dużych naczyń. Angiografia jest bowiem techniką obrazowania wykorzystywaną do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała; a radiologia interwencyjna nazywana bywa chirurgią wewnątrznaczyniową i dotyczy wielu zabiegów.

Resort zaznaczył, że sprzęt ten jest bardzo drogi i posiadanie go przy sporadycznym wykorzystywaniu nie jest zasadne. Ponadto - jak oceniono - tylko ciągła praca personelu daje gwarancję odpowiedniego poziomu udzielanych świadczeń. W uzasadnieniu podkreślono, że w razie konieczności zaopatrzenia dziecka-pacjenta urazowego drogą radiologii interwencyjnej zawsze istnieje możliwość specjalistycznego przetransportowania, także drogą lotniczą, do ośrodka posiadającego pracownię angiografii i radiologii interwencyjnej.

Projekt zakłada, że zmienione rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.