Powiązano 15 nowych loci z depresją

Naukowcy odnaleźli 15 obszarów w genomie, które są ściśle powiązane z występowaniem depresji w populacji europejskiej. Wiele z tych regionów okazało się brać udział w regulowaniu ekspresji genów oraz narodzinach nowych neuronów w rozwijającym się mózgu.

Pierwszy raz do badania wykorzystano informacje uzyskane z bazy internetowej, w której gromadzone są dane osób, które opłaciły zbadanie swoich genomów, a następnie wyraziły zgodę na wykorzystanie ich do badań naukowych. Dzięki temu do eksperymentu włączono ponad 300 tysięcy osób ze zdiagnozowaną depresją i udowodniono jej powiązanie z konkretnymi loci.

Naukowcy od dawna byli zgodni co do tego, że depresja ma tendencję do rodzinnego występowania, jednak dotychczasowe badania genetyczne prowadzone w sposób konwencjonalny nie dały wiarygodnej informacji  dotyczącej jej genetycznej podstawy.

za www.nature.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.