Karmienie piersią wspiera rozwój mózgu dziecka

Według WHO i Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do końca 6. miesiąca życia. W tym okresie pokarm matki pokrywa całkowicie ich zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Naturalne mleko mamy zawiera też składniki wspomagające rozwój mózgu.

Naturalne mleko mamy zawiera składniki wspomagające rozwój mózgu m.in. długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jak wskazują wyniki badań, dzieci karmione mlekiem matki mają więcej istoty białej w mózgu, która odpowiada za sprawność motoryczną oraz emocje. Badanie wykazało, że składniki kobiecego mleka odpowiadają za zdrowy i prawidłowy rozwój dziecka i jego neuronów, ponadto mleko matki wspomaga wzrost sprawności mózgu

Inne badania natomiast potwierdzają, że dłuższy czas karmienia naturalnego przekłada się na wzrost inteligencji i wyniki testu IQ. Dzieci karmione piersią, przez 8 miesięcy dłużej, uzyskiwały 10,2 punktów więcej w testach werbalnej inteligencji, aniżeli dzieci, które nie były karmione naturalnie. Zauważono również wpływ mleka mamy na rozwój poznawczy u dzieci. Biorąc pod uwagę ostrość widzenia dzieci w wieku 3,5 lat, urodzonych w terminie i karmionych piersią, a dzieci, które nie były karmione naturalnie wynika, że dzieci karmione mlekiem mamy 2,77 razy częściej pozyskiwały wysokie wyniki w widzeniu stereoskopowym, w porównaniu do dzieci nie karmionych piersią.

Rola nienasyconych kwasów tłuszczowych

Komórki nerwowe do prawidłowego funkcjonowania potrzebują nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3 oraz omega-6. W tym długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza dokozaheksaenowego (DHA) i arachidonowego (AA), bo:

  • mają one kluczowe znaczenie dla budowy komórek nerwowych i połączeń odpowiadających za przekazywanie bodźców (więc i dla prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju mózgu),
  • ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie.

W pierwszych miesiącach życia dziecka po urodzeniu najlepszym sposobem na zapewnienie mu wymienionych kwasów tłuszczowych będzie karmienie go mlekiem matki. Prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na rozwój mózgu, dlatego tak ważna jest świadomość, że mamy stosując się do zasad prawidłowego odżywiania już od momentu ciąży i pierwszych dni życia niemowlaka mogą korzystnie wpłynąć na jego zdrowie w przyszłości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.