Sukcesy sportowe po transplantacji

Reprezentacja Polski pacjentów po transplantacji zdobyła 51 medali w 9 Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych (European Transplant & Dialysis Sports Championships) Polska zajęła szóste miejsce w klasyfikacji krajów. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw Europy został Dawid Zimkowski, który zdobył 7 złotych medali.

Wśród uczestników wspaniale zaprezentowała się Monika Bielik, pacjentka 4 lata po transplantacji nerki przeprowadzonej w Gdańskim Ośrodku Transplantacyjnym, pozostająca pod kontrolą Poradni Transplantacyjnej Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK w Gdańsku, która zdobyła 4 medale (2 złote: bieg na 100 m i darts, srebrny w rzucie piłeczką palantową i brązowy w biegu na 200 m). Polacy zdobyli w tym: 17 złotych, 15 srebrnych, 19 brązowych. „Udział w zawodach międzynarodowych jest dla osób po przeszczepieniu wydarzeniem szczególnym. Każda z osób, które wzięły udział w rywalizacji ma swoją historię. Niejednokrotnie otarliśmy się o śmierć, bez przeszczepionego narządu nie byłoby nas wśród żywych” – podkreśla Jan Stępniak z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, 9 lat po transplantacji nerki.
Źródło: gumed.edu.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.