Wstrząs anafilaktyczny: lekarze apelują o rozwagę

Lato to czas, kiedy pacjenci są zdecydowanie silniej narażeni na wstrząs anafilaktyczny. Eksperci kampanii "Przygotuj się na wstrząs" apelują o szczególną ostrożność.

"Apelujemy o szczególną ostrożność, unikanie sytuacji, które mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Zachęcamy także do podnoszenia wiedzy swojej, najbliższych, otoczenia z zakresu tego, co może spowodować tak gwałtowną reakcję organizmu, jak do niej nie dopuścić, jak zachować się w momencie jej zaistnienia. Wiedza na ten temat może uratować Państwa życie"- napisali w apelu prof. dr hab. n. med. Barbara Rogala, dr hab. n. med. Ewa Cichocka-Jarosz, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Bartuzi, prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński , prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski, prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna oraz dr n. med. Łukasz Błażowski.

Jednocześnie zwrócili uwagę, że wiosną i latem szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią pokarmową lub alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. "Spożycie uczulającego alergenu bądź użądlenie przez owada, na którego jad jest się uczulonym, może wywołać anafilaksję, w tym jej najcięższą postać, czyli wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie życia"- uprzedzają.

Przypominają również, że w przypadku wystąpienia ostrej reakcji alergicznej należy pilnie wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. Objawy ciężkiej alergii rozwijają się średnio do 30 minut po kontakcie z alergenem pokarmowym, i do 10 minut po użądleniu.


 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.