In vitro nie zwiększa ryzyka raka piersi

Zgodnie z wynikami badania opublikowanego w JAMA stymulacja jajników stosowana przy zapłodnieniu metodą In vitro nie zwiększa długoterminowego ryzyka zapadnięcia na raka piersi.

Do badania włączono ponad 19 tys. kobiet, które w latach 1983-1995 poddało się zapłodnieniu in vitro oraz prawie 6 tys.kobiet, które w latach 1980-1995 stosowało inne metody zwiększające płodność. Ryzyko zachorowania na raka piersi w grupie uczestniczek, które przebyły zabieg In vitro było porównywalne do ogólnej populacji. Nie różniło się ono również od tego, jakie zaobserwowano u pacjentek, które poddały się innym metodom leczenia.

Wiedza dotycząca długoterminowego ryzyka rozwoju raka piersi u kobiet poddających się in vitro jest stale niewystarczająca, a większość badań zbyt krótko śledzi dalsze losy pacjentek. Wyniki najnowszego badania są zachęcające, jednak kobiety z podwyższonym ryzykiem zapadnięcia na raka piersi powinny stale ostrożnie podchodzić do zabiegu In vitro.

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2533505

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.