Bezpieczna kąpiel w morzu, jeziorze czy rzece

O czym pamiętać kapiąc się w morzu czy jeziorze? Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i dzieciom?

Wypoczywający nad Bałtykiem mają jak się ochłodzić – woda nawet latem ma czasem i 16 st. C. Dlatego niebezpieczne jest nagłe wskakiwanie do wody prosto z plaży nie jest bezpieczne.

"Nagłe ochłodzenie organizmu może spowodować gwałtowną reakcję i jest szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami serca. Trzeba się przyzwyczaić do zmiany temperatury i do wody wchodzić powoli. Zanim się całkowicie zanurzymy, najpierw się ochlapmy. Dobrze jest wcześniej skorzystać z natrysku, co coraz częściej jest możliwe także na plażach w polskich kurortach - – tłumaczy Joanna Szeląg, lekarz rodzinny z Porozumienia Zielonogórskiego.

Kolejna sprawa to obowiązkowe opłukanie się po kąpieli w morzu czy jeziorze. Jeśli już nie mamy takiej możliwości natychmiast po wyjściu z wody, to trzeba to zrobić zaraz  po powrocie do domu. W tym wypadku nic bardziej błędnego jak przekonanie, że skoro wyszliśmy z wody, to jesteśmy czyści. 

"Po kąpieli w morzu na skórze pozostają m.in. kryształki soli, które mogą działać drażniąco. Woda w naturalnych akwenach nigdy nie jest sterylnie czysta, może zawierać również różnego rodzaju drobnoustroje. Najlepszym sposobem na zapobieganie podrażnieniom czy infekcjom skóry jest  kąpiel i zwykłe mydło po powrocie znad wody. Lekarz stanowczo odradza kąpiel w dzikich kąpieliskach, w których woda jest poza nadzorem sanepidu" - mówi Joanna Szeląg. 

Oczywiście, nie wolno się też kąpać po spożyciu alkoholu, choćby to było przysłowiowe „jedno piwo”. Śmiertelnych ofiar takiego zachowania nie brakuje co roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Seksowne profesje

Kalendarium

« » kwiecień 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Studenci Medycyny i Farmacji