Sprawdź, czy nie masz HCV

W ramach inauguracji kampanii „Nie daj się zaskoczyć” oraz przypadającego 28 lipca Światowego Dnia WZW, Fundacja „Gwiazda Nadziei” organizuje w 16 miastach Polski bezpłatne badania w kierunku zdiagnozowania zakażenia HCV.

Światowy Dzień WZW to okazja, by skorzystać z możliwości wykonania badania. Z bezpłatnych badań anty-HCV w tym roku będzie mogło skorzystać łącznie 4500 osób w 16-u polskich miastach, w 40-u punktach pobrań.

Wystarczy 28 lipca zgłosić się do jednego z 40-u punktów pobrań w wyznaczonych godzinach. Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo. Nie ma wcześniejszych zapisów ani rejestracji. Wystarczy przyjść do laboratorium i poddać się prostemu badaniu, polegającemu na pobraniu krwi. Wynik na obecność przeciwciał HCV pacjent odbiera po kilku dniach w laboratorium osobiście bądź przez osobę, której udzieli upoważnienia.

Dla osób z pozytywnym wynikiem badania anty-HCV Fundacja udostępni pogłębioną diagnostykę - badanie HCV RNA (metodą PCR), które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie. Około 20 proc. osób, które miało kontakt z wirusem, pokonuje zakażenie własnymi siłami - przeciwciała wirusa HCV są "pamiątką” po przebytym zakażeniu, oznaką walki organizmu z intruzem, która nie znika nawet u osób poddanych skutecznej terapii przeciwwirusowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.