Paracetamol może zmniejszać płodność mężczyzn

Zgodnie z wynikami badania kohortowego stężenie paracetamolu (acetaminofenu) w moczu u mężczyzn, było związane z dłuższym czasem, którego potrzebowała para, by doszło do poczęcia.

Do badania włączono 501 par z Michigan lub Texasu, które w latach 2005-2009 zaniechały stosowania metod antykoncepcyjnych i planowały ciążę. Mężczyźni, u których stężenie paracetamolu wynosiło ponad 73.5 ng/ml mieli aż o 35 proc. mniejsze szanse na poczęcie potomka, niż ci ze stężeniem poniżej 5.4 ng/ml. U kobiet zaobserwowano średnio wyższe stężenie acetaminofenu w moczu, niż u mężczyzn, jednak nie miało ono u nich wpływu na płodność.

Paracetamol jest powszechnie stosowanym lekiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty. Na jego stężenie w moczu, ma również wpływ zanieczyszczenie środowiska substancjami, które rozkładane są w organizmie między innymi do paracetamolu. W tym przypadku jego wysokie stężenie w moczu było najprawdopodobniej głównie związane z zanieczyszczeniem środowiska, jak również z jednoczesnym stosowaniem leku przez uczestników. Uzyskane wyniki mogą mieć wpływ na zmianę maksymalnej dopuszczalnej dawki acetaminofenu, wymagają jednak dalszego potwierdzenia.

 

Źródło: Hum. Reprod. (2016) doi: 10.1093/humrep/dew172, First published online: July 13, 2016

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.