HCV: objawy, diagnostyka, leczenie

Hepatitis C Virus (HCV) to wirus z rodziny Flaviviridae wywołujący zapalenie wątroby typu C. Wspólną cechą wirusów hepatotropowych, do których zaliczamy HCV, jest trwałe uszkadzanie miąższu wątroby - co w efekcie może prowadzić m.in. do marskości tego organu.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że tylko na teranie naszego kraju blisko 200 tys. osób może być zakażonych HCV (jedna na 100 osób). Niestety świadomość problemu jest nadal niska i szacuje się, że nawet co 10 chora osoba nie ma świadomości i swoim zdrowotnym problemie.

Zakażenie - jak do niego dochodzi?

Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) dochodzi najczęściej podczas zabiegów medycznych (transfuzja krwi, zastrzyki, zabiegi stomatologiczne, dializy czy badania inwazyjne). Eksperci wskazują również na ryzyko zakażenia poprzez kontakty seksualne (szczególnie analny) z osobą chora lub nosicielem wirusa.

Czas inkubacji i przebieg

Dane kliniczne wskazują, że czas inkubacji wynosi około 1-3 miesięcy. Co istotne nawet 20 proc. przypadków przebiega bezobjawowo. Niestety 20-30 proc. przypadków kończy się marskością wątroby, a w części przypadków obserwuje się zwiększone ryzyko zachorowania na raka wątroby. Dane epidemiologiczne wskazują, że wyleczalność szacuje się na 30-50 proc.

Źródło: PZH

Więcej o WZW C:

Światowy Dzień WZW [28 lipca]

Sprawdź, czy nie masz HCV

Międzynarodowa Strategia Eliminacji WZW

Dobra wiadomość dla chorych na WZW C

FDA: nowy lek na WZW typu C

Postęp w leczeniu WZW C

Polski nie stać na epidemię HCV

Wykrywanie zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C

Wirusowe przewlekłe zapalenia wątroby

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Kalendarium

« » marzec 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Studenci Medycyny i Farmacji