Pokemon Go: łapanie Pokemonów może być niebezpieczne

Na punkcie nowej gry Pokemon go oszalał niemal cały świat. Jednak łapanie Pokemonów może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia – zdarzyły się już wypadki śmiertelne osób, które wpatrzone w ekran telefonu nie zwracały uwagi na otoczenie.

Coraz więcej osób instaluje aplikację Pokemon Go na swoich smartfonach i rusza w teren w poszukiwaniu pokemonów. Dzięki niej jej użytkownicy nareszcie oderwali się od komputerów i zaczęli spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, jednak gra niesie też zagrożenia - grający,  wpatrzeni w ekran telefonu nie zwracają uwagi na otoczenie. Grozi to wypadkami i kontuzjami.

"Ludzie nieaktywni, zachęceni przez tę nową grę nagle zaczęli chodzić i to jest dobry objaw. Jednak nagłe zwiększenie aktywności fizycznej u osób, które do tej pory prowadziły statyczny tryb życia, może wiązać się z niebezpieczeństwami dotyczącymi układu sercowo-naczyniowego i narządu ruchu""  – uważa dr Łukasz Luboiński, ordynator Oddziału Ortopedii, Traumatologii i Medycyny Sportowej Carolina Medical Center.

Zaburzenia rytmu mięśnia sercowego

Niewytrenowany mięsień sercowy, który nagle, w krótkim czasie, musi przepompować znaczną ilość krwi do organizmu, może ulec zmianom niedokrwiennym, co grozi zawałem lub niebezpiecznymi dla życia zaburzeniami rytmu i przewodnictwa sercowego. Dotyczy to raczej osób podejmujących duży wysiłek ze znacznym zwiększeniem tętna i szybkości pracy serca, jednak warto o tym wiedzieć. Osobom, które wybierają normalny spacer takie ryzyko nie grozi.

Skręcenia stawu skokowego i złamania

Chodzenie ze wzrokiem utkwionym w telefon grozi skręceniem stawu skokowego, czy wręcz złamaniem kończyny, gdy potkniemy się o coś na drodze.

Obrażenia przeciążeniowe

Niebezpieczne są też obrażenia pierwotnie przewlekłe (przeciążeniowe), np. zapalenia ścięgien (np.ścięgna Achillesa, które nie leczone może doprowadzić do jego zerwania). Obrażenia tego typu często zdarzają się u osób, które nagle zaczynają intensywnie trenować bez odpowiedniego przygotowania. 

Obrażenia wtórnie przewlekłe powstają w czasie odległym na bazie zmian wynikających z przebytych urazów. Kontuzja z przeszłości nie przeszkadza, gdy nie jesteśmy aktywni, ale już na skutek znacznych obciążeń (np. intensywnych, kilkugodzinnych spacerów) zaczyna się ujawniać.  

"Jestem jak największym zwolennikiem wyciągnięcia ludzi zza biurek i namówienia ich do aktywności ruchowej, ale zawsze z dozą samokrytyki i realnej oceny swoich możliwości" – podsumowuje dr Łukasz Luboiński.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.