Jacek Gaworski: SM nie wyznacza granic

U Jacka Gaworskiego stwardnienie rozsiane zdiagnozowano, kiedy miał 37 lat - był w świetnej kondycji, jego kariera sportowa nabierała rozpędu. Swoją postawą udowodnia jednak, że SM nie musi stać się centrum życia, a realizacja marzeń i planów jest możliwa.

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących, przewlekłych chorób neurologicznych, która dotyka osoby między 20. a 40. rokiem życia. 

To nie SM wyznacza granice

„Przez lata działalności fundacji widziałam i wciąż widzę wielu ludzi, którzy po usłyszeniu diagnozy porzucają wykonywane przez lata aktywności. Są zagubieni, boją się, że choroba zabierze im sprawność, że resztę życia spędzą w domu. A przecież to nie SM wyznacza granice, tylko sam człowiek. Choroba je przesuwa i wymaga dostosowania do nowej sytuacji ” – mówi Izabela Czarnecka prezes zarządu Fundacji NeuroPozytywni.   

 W przypadku Jacka Gaworskiego w powrocie do sprawności najważniejszą rolę odegrało wsparcie najbliższych, a utrzymanie aktywności fizycznej i chęć wyjścia na trening dawały motywację w codziennym zmaganiu się ze słabością wynikającą z choroby.

„To bardzo ważne, aby starać się ruszać, na tyle ile człowiek może, bez forsowania, zamęczania się. Trzeba wyrobić w sobie nawyk, swego rodzaju samodyscyplinę, pomimo tego, że często się nie chce, trzeba się przełamywać. Z czasem można zaobserwować, że możliwości się zwiększają, a kiedy się zrezygnuje z ćwiczeń, to czegoś konkretnego brakuje. Ponadto ruch bardzo dobrze robi na psychikę, jak się człowiek zmęczy to nie ma sił myśleć o głupotach” – podkreśla Jacek Gaworski.

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro

Przed Jackiem Gaworskim teraz intensywny czas przygotowań do Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, przeplatany treningami, przyjmowaniem leków na SM oraz chemioterapią. Wciąż potrzebne są pieniądze na pokrycie kosztów leczenia, by mógł spokojnie wystartować w igrzyskach - brakuje jeszcze 40 tys. zł. Każdy może pomóc szermierzowi wpłatą na konto, które dostępne jest na stronie http://jacekgaworski.pl/

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.