Kolejnym pacjentom wszczepią symulatory mózgu

W Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie odbędą się kolejne operacje wszczepienia symulatorów , których zadaniem będzie pobudzić mózg do pracy.

Pierwsze operacje wszczepienia stymulatorów  chorym w śpiączce zostały przeprowadzone w maju przez japońskich specjalistów. Urządzenia wszczepiono czterem pacjentom: 20-letniej Sylwii, 22-letniej Oli, córce Ewy Błaszczyk, 24-letniej Agnieszce i 24-letniemu Adrianowi. Po dwóch miesiącach i serii badań - widać u chorych poprawę zdrowia: zwiększenie reaktywności, zwiększenie przepływu mózgowego w porównaniu z poprzednim badaniem, jak i również zwiększenie aktywności kory mózgowej po stymulacji rejestrowanej w rezonansie magnetycznym.

Kolejne operacje - tym razem u  trzech pacjentów, w wieku pod 23 do 45 lat  - odbędą się w przyszłym tygodniu. Prowadzone będą już bez asysty japońskich  neurochirurgów.

Jeden stymulator kosztuje ponad 70 tysięcy złotych. Operacje przeprowadzane są dzięki finansowej pomocy fundacji Ewy Błaszczyk Akogo.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.