Odnaleziono miejsce pochodzenia œświńskiej grypy

Analiza genetyczna umożliwiła wykrycie źŸródła pandemii grypy z 2009, która zabiła 17 tys. ludzi. Według sprawozdania z badań, wirus pochodzi od œświń z małego regionu leżącego w centralnej cz궜ci Meksyku.

Pierwszy raz naukowcom udało się z taką dokładnoœścią odnaleŸźć miejsce, skąd rozprzestrzenił się wirus grypy. Dodatkowo naukowcy przeanalizowali w jaki sposób wirus przeskoczył ze zwierząt na ludzi. Okazało się, że był on połączeniem dwóch œświńskich wirusów: północnoamerykańskiego oraz eurazjatyckiego. 

"Wiedza na temat tego, kiedy i jak wirus zwierzęcej grypy zakaża ludzi i rozprzestrzenia się na cały śœwiat pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko pandemii. Wirus pochodził i był ograniczony do bardzo małego regionu geograficznego, w którym krążył przez ponad 10 lat, zanim jeden szczep zyskał zdolnośœć zakażania ludzi. Był kompletnie poza naszymi radarami" -  mówi jeden z autorów badania, Adolfo Garcia-Sastre ze Szkoły Medycznej im. Icahna, Nowy Jork. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.