Antydepresanty nie pomogą pacjentom z niewydolnośœcią serca

Biologiczne przemiany związane z niewydolnośœcią serca mogą powodować depresję. Jednak stosowanie leków przeciwdepresyjnych w grupie pacjentów cierpiących z powodu niewydolnośœci serca może nie dawać spodziewanych korzyśœci.

 Do badania włączono 372 pacjentów cierpiących z powodu przewlekłej niewydolnośœci serca oraz depresji, którym losowo przyporządkowano escitalopram (lek z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu serotowniny SSRI)lub placebo. W przeciągu 18 miesięcy 63 proc. pacjentów przyjmujących escitalopram zmarło lub wymagało hospitalizacji, co nie stanowiło istotnej różnicy w stosunku do pacjentów przyjmujących placebo (64 proc.). Dodatkowo nie odnotowano istotnej poprawy w objawach depresji u pacjentów przyjmujących lek.

"Depresja u pacjentów z niewydolnośœcią serca jest niezależnym czynnikiem ryzyka zgonu i hospitalizacji" - mówi przewodnicząca badania prof. Christiana Angermann ze Szpitala Uniwersyteckiego w Wurzburgu. "Możliwe, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych nie jest właœściwym postępowaniem w tych przypadkach. Gdy bardzo dobrze leczymy niewydolnośœć serca, depresja polepsza się.

Źródło: Journal of the American Medical Association/ Health Day

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.