HIV i AIDS: wzrasta liczba zachorowań

Wspólny Program Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS) opracował raport na temat zachorowań na HIV i AIDS. Widać w nim, że od 2010 roku tendencje spadkowe zatrzymały się, a w niektórych regionach nawet gwałtownie się odwróciły.

W latach 2010-15 rocznie wirusem HIV zakaziło się ok. 1,9 miliona dorosłych ludzi. Epidemia osiągnęła szczyt w 1997 roku, jednak nadal - mimo spadku zachorowań - aż 36,7 mln ludzi na świecie jest nosicielami wirusa.
Celem ONZ jest opanowanie epidemii, jednak, jak wynika z raportu, liczba zachorowań w niektórych regionach świata niepokojąco rośnie "Ta sytuacja wzbudza strach, musimy działać szybko. W przeciwnym wypadku epidemia może ponownie doprowadzić do ogromnych strat w ludziach i dla gospodarek. - powiedział  Michel Sidibe, dyrektor UNAIDS na konferencji w Genewie. 

W ostatnich pięciu latach liczba nowych zachorowań znacząco wzrosła (o 57 proc.) zwłaszcza w Europie Wschodniej i Azji Środkowej. 80 proc. tych zakażeń odnotowano w Rosji, a 10 proc. - na Ukrainie. Najbardziej narażonymi grupami są homoseksualiści, prostytutki i ich klienci, transseksualiści, więźniowie oraz narkomani używający strzykawek. Jeśli powstrzyma się epidemii w tych grupach - infekcja rozprzestrzeni się na całą populację.

Wzrost przypadków zakażenia HIV w latach 2010-15 odnotowano także na Karaibach (o 9 proc.), na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (o 4 proc.) i w Ameryce Łacińskiej (o 2 proc.).  W Europie Zachodniej i Środkowej oraz w Ameryce Północnej odnotowano minimalny spadek liczby zakażeń.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.