Pieniądze z UE na informatyzację warszawskich szpitali

Unowocześnienie usług medycznych w warszawskim Centrum Onkologii i w Szpitalu Psychiatrycznym przy Nowowiejskiej w Warszawie to inwestycje, które zostaną niedługo zrealizowane dzięki wsparciu z UE. Zarząd województwa mazowieckiego zdecydował o przyznaniu na nie prawie 9,2 mln zł unijnego dofinansowania.

"Podpisaliśmy umowy na kwotę ponad 16 mln zł. Gros z tych środków trafi na zadania realizowane w placówkach służby zdrowia, a dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Ale mamy też projekty dotyczące informatyzacji urzędów gmin oraz systemów ostrzegania mieszkańców przed różnego rodzaju zagrożeniami. To są trudne projekty do przygotowania i rozliczania, często wymagają partnerstwa, ale myślę, że to jest dobry kierunek działań i oczywiście duży sukces tych samorządów i placówek, które w konkursie wygrały i sięgnęły po dofinansowanie – podkreśliła Elżbieta Lanc członek zarządu województwa.

Pomoc terapeutyczna on-line

Zapotrzebowanie na pomoc w postaci wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego dla osób, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z pomocy stacjonarnej staje się coraz bardziej widoczne. Dlatego też już w przyszłym roku pacjentów Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie czeka wiele zmian. Dzięki funduszom unijnym w szpitalu wdrożony zostanie system e-usług. Ważną częścią projektu jest możliwość udzielania pomocy medycznej on-line. Za pomocą komunikatorów, np. w formie czatu lub z wykorzystaniem kamer komputerowych i aplikacji typu skype pacjenci będą mogli, w zależności od potrzeb, skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Ponadto system umożliwi rozwiązywanie testów psychologicznych, dostęp do dokumentacji medycznej czy też zapisanie się na wizytę stacjonarną w szpitalu, która będzie kontynuacją leczenia rozpoczętego w formie e-terapii. Wsparcie będzie udzielane w obszarze: poradni zdrowia psychicznego, uzależnienia od alkoholu, uzależniania od narkotyków, seksuologii oraz leczenia nerwic i lęków.

Sprawna obsługa pacjenta w CO w Warszawie

Rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej w warszawskim Centrum Onkologii zapewni wzrost jakości obsługi pacjenta. Elektroniczna dokumentacja medyczna znacznie ułatwi sprawne funkcjonowanie Instytutu. Skrócenie czasu rejestracji i usprawnienie kontaktu personelu medycznego z pacjentem przełoży się bezpośrednio na możliwość przyjęcia większej liczby pacjentów oczekujących na pomoc, która ratuje zdrowie i życie. Zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania oraz wdrożenie działań związanych z obsługą projektu pozwoli na wprowadzenie unowocześnień w 2018 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.