Wady wzroku u małych dzieci

Kilkumiesięczne dziecko w okularach? W przypadku stwierdzenia wady wzroku, okulista lub optometrysta może zalecić noszenie okularów – nawet niemowlakowi. O wadach wzroku występujących u dzieci i ich korekcji – opowiada dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieśœlniczej Izby Optycznej.

Im wcześœniej zaczniemy korygować wadę, tym większe prawdopodobieństwo, że się ona cofnie lub zminimalizuje. Wzrok dziecka kształtuje się przez pierwsze miesiące jego życia. W tym czasie rodzice powinni bacznie obserwować malucha. Jeœli widzimy, że dziecko nie zezuje i prawidłowo reaguje na to, co się dzieje wokół niego, z pierwszą wizytą u specjalisty możemy poczekać do 3-go roku życia. W przypadku, kiedy rodzice mają zdiagnozowaną wadę wzroku, wówczas warto odwiedzić okulistę ok. 12 miesiąca życia. Jeœli natomiast zauważymy niepokojące sygnały, należy jak najszybciej odwiedzić specjalistę. 

Wady wzroku u dzieci 

.Do sygnałów, których nie powinniœmy lekceważyć należą m.in.: zez występujący okresowo lub stale, oczopląs (malec nie potrafi skupić wzroku na jednym przedmiocie) czy mrużenie oczu. 

"Zez może być następstwem tego, że dziecko jednym okiem widzi lepiej niż drugim: „Do mózgu docierają dwa obrazy – ostry i nieostry. Z czasem mózg odrzuca nieostry obraz i wykorzystuje tylko ten wyraŸny ze zdrowego oka. Po pewnym czasie słabsze oko może przestać pracować"-” – tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieśœlniczej Izby Optycznej.

Takie objawy jak: częste mrużenie oczu, przekrzywianie główki by wyraŸniej widzieć czy widoczne zmęczenie towarzyszące dziecku przy przyglądaniu się przedmiotom z bliska, mogą œświadczyć o astygmatyzmie. Dzieci z tą wadą z trudem zauważają szczegóły  i skupiają się na nich. 

„"Astygmatyzm to na ogół wada wrodzona, której przyczyną jest nieprawidłowa budowa rogówki. Malec widzi obraz niewyraźŸnie – zarówno z bliska, jak i z daleka"” – - wyjaśœnia dr Andrzej Styszyński.

Mrużenie oczu może być także objawem krótkowzrocznośœci, jednak ta wada pojawia się zazwyczaj u dzieci w wieku szkolnym (7-–8 lat).

Po zauważeniu choćby jednego z powyższych objawów, powinniœmy zgłosić się do lekarza-okulisty. Jeœli specjalista stwierdzi wadę wzroku u maluszka, wówczas kolejnym krokiem będzie wybór odpowiednich okularów korekcyjnych. 

WAŻNE! Pamiętajmy, że wad wzroku nie należy mylić z chorobami oczu. Takie symptomy jak: wytrzeszcz gałki ocznej, pojawienie się plamki w Ÿźrenicy – mogą wskazywać na chorobę oczu. Wówczas niezwłocznie powinniœmy udać się z dzieckiem do okulisty. 

Idealne okulary?

W przypadku dzieci okulary muszą spełnić o wiele więcej oczekiwań niż tylko poprawa jakoœci widzenia. Tylko te dobrze dobrane będą korygowały wadę wzroku, a jednoczeœśnie nie będą ograniczały jego aktywnośœci.

"Oprawki okularów dla dzieci są metalowe, plastikowe, gumowe oraz łączone z różnych materiałów i występują w całej gamie barw" -” – stwierdza Marek Jakubowicz, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieœślniczej Izby Optycznej. "Dlatego przy wyborze okularów dla dziecka, warto wziąć pod uwagę opinię optyka, który najlepiej zna produkty dostępne w salonie.  Jeśœli chodzi o okulary dla dziecka to  warto zdecydować się np. na plastikowe „szkła”, najlepiej utwardzone – są odporniejsze na zniszczenia, a przy tym lżejsze i bezpieczne.

Dla niemowlaków optycy proponuj okulary gumowe, które są elastyczne i trudne do zniszczenia, a specjalne zauszniki przedłużone opaską powodują,  że okulary nie spadają dziecku z twarzy i wręcz utrudniają ich zdejmowanie przez malucha. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

2 Komentarze

Elżbieta 2017-03-04

Specjalne okulary przydają się głównie dzieciom w przedszkolu i szkole. Dzięki nim mogą ćwiczyć na zajęciach w-f, czy brać udział w zabawach ruchowych wraz z rówieśnikami. W przeciwnym razie mogą tylko przyglądać się takim zajęciom. Polecam artykuł o okularach do uprawiania sportu na blogu: https://optishop-blog.com/2016/05/18/bezlitosny-tester-okularow-nastolatek/

Elżbieta 2017-03-10

Niestety wiem z doświadczenia, że na rodziców idących z 3 miesięcznym dzieckiem do okulisty, patrzy się jak na wariatów. Trzeba dużo uporu, by zdiagnozować tak małe dziecko. Później też nie jest łatwo, bo kosztowne okulary ciągle wymagają naprawy, albo wymiany. Tym bardziej ucieszyłam się, gdy odkryłam artykuł na blogu: optishop-blog.com/.../bezlitosny-tester-okularow.../ o okularach, do zajęć ruchowych i sportu. Moim zdaniem, to wielki przełom w życiu małych okularników, gdyż pozwala aktywnie uczestniczyć w zajęciach z rówieśnikami.

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.