RZS: szansa na skuteczną walkę z bólem

Badania dr Przemysława Rzodkiewicza z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji wskazują na to, że można skutecznie walczyć z bólem towarzyszącym m.in. reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Naukowiec przedstawił na X Międzynarodowym Kongresie Societas Humboldtiana Polonorum pracę pt. "Mediatory zapalenia w antynocyceptywnym działaniu JNJ7777120 u szczura”. Jego badania dają nadzieję na skuteczną walkę z bólem towarzyszącym m.in.  reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Zaprezentowana praca powstała w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki i była przedmiotem pracy doktorskiej obronionej z wyróżnieniem w Centrum Biostruktury WUM.

Receptor histaminowy H4 to niedawno odkryty typ receptora histaminowego, który zaangażowany jest przede wszystkim w odporność organizmu. Związek JNJ7777120 jest modelowym "blokerem" tego receptora. Celem prowadzonych przez Przemysława Rzodkiewicza badań była ocena czy związki blokujące receptory histaminowe H4 mogą być wykorzystane w leczeniu bólu ostrego i zapalnego, w szczególności towarzyszącego reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Badania na zwierzętach potwierdziły przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie blokera receptora histaminowego H4. Z jego wykorzystaniem nowe leki przeciwhistaminowe mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu wielu chorób, którym towarzyszy przewlekłe zapalenie. W czasie obserwacji odnotowano również interakcje z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które wskazują na kluczową rolę lipooksygenaz(wywołują m.in. regulacja procesów immunologicznych czy alergie) w działaniu badanego związku.

Powyższe badania były przedmiotem pracy doktorskiej Przemysława Rzodkiewicza obronionej z wyróżnieniem w Centrum Biostruktury WUM. Praca ta została również wyróżniona na 45 kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Histaminą we Florencji w maju tego roku. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Seksowne profesje

Kalendarium

« » marzec 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Studenci Medycyny i Farmacji