Oddana krew nie przenosi choroby Alzheimera i Parkinsona

Zgodnie z wynikami szwedzkiego badania opublikowanego w Annals of Internal Medicine nie ma dowodów, że wymienione choroby degeneracyjne mózgu mogą zostać przetransmitowane podczas transfuzji krwi od chorych pacjentów.

W badaniu prowadzonym przez doktora Gustafa Edgrena z Instytutu Karolinska w Stockholmie przeanalizowano dane zebrane od 40 tysięcy pacjentów z Danii oraz Szwecji. Wszystkie te osoby otrzymały transfuzję krwi w latach 1968-2012 od dawców, którzy zostali w późniejszym okresie zdiagnozowani z jakimkolwiek typem demencji lub chorobą Parkinsona. Ich wyniki porównano z grupą 1,4 milionów pacjentów, którzy otrzymali krew od dawców, u których nie wykryto tych chorób.

Pacjenci w obu grupach mieli dokładnie takie samo ryzyko zapadnięcia na choroby neurodegeneracyjne, co według naukowców wskazuje na to, że schorzenia te nie mogą być przenoszone przez transfuzję krwi.

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_159577.html

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.