Zła ochrona dzieci przed zakażeniem HIV

Rzecznik Praw Dziecka prosi o interwencję ministra zdrowia w kwestii ochrony dzieci przed możliwością odmatczynego zakażenia wirusem HIV. W 2015 r. zarejestrowano cztery zakażenia co oznacza, że system ochrony jest nieszczelny.

Marek Michalak przypomina, że obecne przepisy zapewniają kobietom w ciąży dwukrotne badanie krwi w kierunku HIV – jedno wykonane w terminie do 10 tygodnia ciąży, drugie między 33 a 37 tygodniem ciąży. Dzięki badaniu, szczególnie temu drugiemu, istnieje możliwość wykrycia zakażenia i zastosowania skutecznych metod ochrony dziecka. „Niestety odsetek lekarzy położników, zlecających kobietom w ciąży badania w kierunku HIV nie przekracza 30 proc. Jeżeli ograniczają ich jakieś „bariery”, musimy je zdiagnozować i zlikwidować” – apeluje rzecznik. W wystąpieniu generalnym do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła Marek Michalak zwraca się o ocenę skuteczności nadzoru konsultantów w dziedzinie położnictwa w stosunku do lekarzy prowadzących opiekę nad kobietą w ciąży oraz informacje o innych działaniach podejmowanych na rzecz zwiększenia liczby kobiet ciężarnych objętych wskazanym w wystąpieniu badaniem.
źródło: brpd.gov.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.