Włóknienie płuc trudne w zdiagnozowaniu i leczeniu

oprac. maj/mat. pras.

Samoistne włóknienie płuc jest postępującym procesem zapalnym o nieznanej przyczynie, powodującym włóknienie tkanki płuc, co prowadzi do spadku ich pojemności i pojawieniu się trudności w wykonywaniu prostych czynności, jak np. chodzenie czy korzystanie z toalety. Rokowania w tej chorobie są niepomyślne, a średni okres przeżycia krótszy niż w przypadku wielu nowotworów złośliwych.

86 proc. przedwczesnych zgonów w Europie jest spowodowanych przez choroby środowiskowe m.in. choroby płuc. To właśnie z powodu czterech ciężkich schorzeń: raka płuca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy i samoistnego włóknienia płuc (IPF), co roku umiera około 37 tys. Polaków. Najgorsze rokowania mają  pacjenci chorujący na samoistne włóknienie płuc - tylko połowa przeżywa więcej niż 3 lata od momentu postawienia diagnozy.

"Chorzy na samoistne włóknienie płuc systematycznie tracą kilkaset mililitrów pojemności życiowej płuc. To doprowadza do niewydolności oddychania i inwalidztwa" – mówi newsrm.tv prof. dr hab. n. med. Jan Kuś, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc.

Zaledwie 25 proc. chorych na włóknienie płuc przeżywa 5 lat od rozpoznania. Szacuje się, że na samoistne włóknienie płuc zapada rocznie ok. 5 osób na każde 100 tys. W Polsce daje to ok. 1 800 nowych przypadków każdego roku. Rzadkie występowanie choroby powoduje, że większość lekarzy nie rozpoznaje jej, co jest przyczyną błędów i opóźnień w diagnozie, stosowania nieprawidłowego leczenia i narażania chorego na działania niepożądane, a systemu ubezpieczeń na dodatkowe koszty. 

Kolejny problem to dostępność do terapii.  " Dwa lekarstwa w tej chwili są dość popularne na Zachodzie. Te lekarstwa niestety dla nas, chorych w Polsce są niedostępne. To jest bardzo przykre, kiedy człowiek się dowiaduje, że tylko mu umierać, bo lekarstwa nie ma – dodaje Lech Karpowicz prezes Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc – IPF.

Według szacunków ekspertów w oparciu o dane amerykańskie i europejskie w Polsce na SWP cierpi ponad 6,5 tysiąca Polaków, dokładna liczba chorych nie jest znana. Na chorobę tę najczęściej zapadają osoby po 50 roku życia, głównie mężczyźni, palacze. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.