Pierwsza operacja przedramienia z wydrukiem 3D

oprac. maj/mat. pras.

Operację korekty kości przedramienia z wykorzystaniem wydruku w technologii 3D przeprowadzili specjaliści z Carolina Medical Center w Warszawie.

Ortopedzi Robert Śmigielski i Michał Drwięga oraz chirurg plastyczny dr n. med. Marek Molski przeprowadzili zabieg korekty kości przedramienia u 10-letniej dziewczynki. Wykorzystali do tego modelowanie i wydruki w technologii 3D.

Przygotowania trwały okołu roku. Na bazie obrazów tomografii komputerowej, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, wykonano cyfrowe wizualizacje obu zdeformowanych kości przedramienia. Korzystając z nich odtworzono prawidłową oś kończyny. Zaprojektowane wspólnie narzędzia i implanty w pierwszej fazie projektu wykonano w technologii druku 3D z polimerów. Modele kości, prototypy implantów i narzędzi posłużyły do przetestowania i zweryfikowania indywidualnego podejścia do deformacji. Następnie wydrukowano, już w tytanie, dokładnie opisane przymiary (specjalne prowadnice), druty do ich zablokowania na czas cięcia kości oraz odpowiednio wymodelowane płyty i śruby.

Operacja przebiegła bardzo sprawnie, ponieważ przymiary precyzyjnie wyznaczyły linię cięcia kości oraz pozwoliły na dokładne ich zespolenie.

Wykorzystanie techniki druku 3D i innych technologicznych innowacji w medycynie daje szansę na przywrócenie zdrowia osobom z bardzo skomplikowanymi schorzeniami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Pożądanie okresowe

Kalendarium

« » marzec 2017
PnWtŚrCzPtSbN
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Studenci Medycyny i Farmacji