Lekarze rodzinni o otyłości wśród dzieci

Otyłość to problem już 30 proc. chłopców i 25 proc. dziewczynek z ostatnich klas podstawówki. Przekarmianie, nieregularne odżywianie, podjadanie, brak ruchu i wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem to czynniki powodujące otyłość u najmłodszych – alarmują lekarze rodzinni podczas XVI Kongresu Medycyny Rodzinnej.

Problem nadwagi u polskich dzieci z roku na rok narasta, a najmłodsi ważą coraz więcej. Na przestrzeni minionej dekady, odsetek otyłych dzieci zwiększył się o 2-3 proc. Prawie co trzeci uczeń i co czwarta uczennica ostatniej klasy szkoły podstawowej ma nadwagę, a odsetek cierpiących na nią 11-latków jest w Polsce najwyższy na świecie.
Problem nie dotyczy tylko dzieci, bo wśród dorosłych z otyłością zmaga się aż 46 proc. kobiet i 64 proc. mężczyzn. Często to właśnie oni – rodzice i opiekunowie, są winowajcami problemów u swoich pociech. Zapominając o tym, że nawyki żywieniowe kształtuje się od najmłodszych lat, nie potrafią odmówić im słodyczy i nie kontrolują regularności posiłków.
„Zasady zdrowego odżywiania, eliminowanie z codziennej diety fastfoodów i wysokokalorycznych pokarmów, to obowiązek nie tylko rodziców, ale i opiekunów i nauczycieli”, podkreśla dr Joanna Szeląg, lekarz rodzinny. Dodatkowe czynniki wpływające na pojawienie nadwagi to skłonność przedstawicieli młodego pokolenia do przesiadywania przed komputerem a w konsekwencji, unikania aktywności fizycznej.
„Nieocenioną a zarazem skuteczną bronią w walce z nadwagą jest systematyczna aktywność fizyczna. Niestety często pomijana i lekceważona przez rodziców, którzy sami nie dają odpowiedniego przykładu swoim dzieciom.”, dodaje dr Szeląg.

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, we współpracy z innymi towarzystwami naukowymi, opracowało zasady postępowania z otyłością, również u dzieci.
Problemem na co dzień zajmują się lekarze rodzinni, którzy starają się dostrzegać problem nadwagi przy okazji innych wizyt. Na edukację najmłodszych stawia również Ministerstwo Zdrowia. W tym roku odbędzie się trzecia edycja „POL-Health”, programu zapobiegania m.in. nadwadze i otyłości przez poprawę żywienia i aktywności fizycznej. Do końca 2017 roku kontynuowany będzie również program KIK34 promujący zdrowy styl życia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.