Światowy Dzień Moczenia Nocnego

Moczenie nocne, w terminologii naukowej zwane enurezą, jest bardzo częstym zjawiskiem. Występuje u 5–10 proc. dzieci poniżej dziesiątego roku życia oraz u kilku procent starszych dzieci i nastolatków. Zaburzenie to obserwuje się w równym stopniu we wszystkich grupach kulturowych i społecznych. Moczenie nocne występuje nieco częściej u chłopców niż u dziewczynek.

24 maja obchodzony jest Światowy Dzień Moczenia Nocnego. "Moczenie nocne to drugie najczęstsze, po schorzeniach układu pokarmowego, schorzenie przewlekłe u dzieci. Skala jest ogromna, a rozpoznanie problemu wciąż niewielkie" – alarmuje dr Michał Maternik, nefrolog dziecięcy.

Przyczyny tej choroby są fizjologiczne, a nie psychologiczne, jak głosi stereotyp.  Nie należy jej bagatelizować, bo w niektórych przypadkach może świadczyć o poważniejszym problemie, np. niewyrównanej cukrzycy, a nawet przewlekłej chorobie nerek. 
U większości dzieci występuje tzw. moczenie nocne pierwotne – co oznacza moczenie nocne, w trakcie którego nie wystąpił 6-miesięczny okres suchych nocy. Moczenie nocne wtórne występuje natomiast u dzieci, u których wcześniej przynajmniej przez okres 6 miesięcy nie dochodziło do bezwiednego oddawania moczu podczas snu. Przyczyny problemu mogą być zróżnicowane, mogą się wiązać z wystąpieniem dużych zmian lub innych stresogennych czynników w życiu dziecka, takich jak zmiana szkoły lub opiekunki, narodziny rodzeństwa, śmierć bliskiej osoby lub przeprowadzka. Jednak w większości przypadków przyczyny moczenia nocnego mają charakter medyczny i aby je wykryć konieczna jest wizyta u lekarza.

Do wystąpienia tego zaburzenia przyczyniają się również geny.  "Znaleziono gen, który powoduje, że skłonność do tej przypadłości jest większa i jeżeli np. rodzice oboje moczyli się w nocy, to szansa, że będzie się moczyć ich dziecko, jest ponad 77-procentowa" - mówi  prof. Danuta Zwolińska, krajowa konsultantka w dziedzinie nefrologii dziecięcej. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.