List otwarty psychiatrów do pacjentów

Jesteśmy psychiatrami oburzonymi wypowiedziami naszego kolegi – Łukasza Święcickiego zamieszczonymi w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Do Rzeczy” („Symptomy obłędu udzielonego”, 16-22 maja). Nie odnosimy się tutaj do jego poglądów politycznych, ale niepokoi nas używanie autorytetu profesora medycyny do prezentowania postawy całkowicie niezgodnej z etyką lekarską.

Profesor Święcicki wyraźne podkreśla, że wypowiada się jako lekarz, psychiatra, który „niestety nie jest profesorem całego narodu”. Zdjęcie pokazuje go w fartuchu lekarskim podkreślając, w jakiej roli udziela wywiadu. Nie mamy nic przeciwko temu, żeby pan Święcicki wyrażał swoje poglądy polityczne, ale nie zgadzamy się na używanie języka psychiatrii w służbie doraźnych celów politycznych, gdyż chcielibyśmy żeby lekarz był nadal zawodem powszechnego zaufania społecznego. Leczymy wszystkich pacjentów niezależnie od ich światopoglądu. 

Psychiatra nie może diagnozować osób na podstawie pojedynczych wypowiedzi, nieetyczne jest także diagnozowanie osób, które nie zgłosiły się celem otrzymania diagnozy. Szczególnie w sytuacji kiedy są to osoby publiczne, wymienione z imienia i nazwiska. Jako nauczyciele akademiccy przykładamy  szczególną wagę w procesie nauczania naszych studentów do tego, że diagnoza jest skomplikowanym procesem i wszelkie „pójście na skróty” jest nie tylko nienaukowe, ale też nieetyczne. Profesor Święcki w sposób niefrasobliwy określa objawy i stawia diagnozy osobom, o których sam mówi, że ich nie badał. Potwierdza tym samym negatywny stereotyp psychiatry jako osoby, która dopatruje się psychopatologii u zdrowych osób.

Szokujące są opisy rozmów, które pan profesor prowadzi z pacjentami w gabinecie. Pisze wprost, że wykorzystuje swój autorytet, żeby przekonać pacjenta do swoich poglądów politycznych. Jest to dla nas niepokojące, gdyż podstawą relacji z pacjentem jest szanowanie jego poglądów, a gabinet psychiatry powinien być miejscem zrozumienia świata pacjenta, a nie dyskusji światopoglądowych.

Bardzo niepokojący jest także  ton, z jakim profesor Święcicki odnosi się do stosowania elektrowstrząsów, sugerując, ze mogłyby być używane w celu zmiany poglądów politycznych u jego przeciwników. Wiadomo, że elektrowstrząsy mają za sobą ponurą historię używania jako środka karzącego w radzieckich „psychuszkach” i żartowanie z tego procederu jest dalece niestosowne. Komponuje się z tym zresztą dobrze okładka pokazująca szeregi osób w kaftanach bezpieczeństwa – kolejnym symbolu przemocy psychiatrycznej.

List ten kierujemy przede wszystkim do naszych obecnych i przyszłych pacjentów. Przepraszamy za wypowiedzi naszego kolegi, odcinamy się od nich i uspokajamy, że zdecydowana większość psychiatrów nie diagnozuje na podstawie wypowiedzi prasowych, nie traktuje swoich gabinetów jako miejsca agitacji politycznej i nie zamierza mieszać swojej roli lekarza z rolą działacza politycznego.

profesor Jerzy Aleksandrowicz, specjalista psychiatra

profesor Jacek Bomba, specjalista psychiatra

profesor Bogdan de Barbaro, specjalista psychiatra

Celina Brykczyńska, specjalista psychiatra 

dr n med. Paweł Holas, specjalista psychiatra

dr n med. Antoni Jakubczyk, specjalista psychiatra

dr hab. n med. Andrzej Jakubczyk, specjalista psychiatra

dr n med. Aneta Kalisz, specjalista psychiatra

dr n med.  Aleksandra Krasowska, specjalista psychiatra

profesor Irena Krupka – Matuszczyk, specjalista psychiatra

dr n med. Maciej Matuszczyk, specjalista psychiatra

profesor Irena Namysłowska, specjalista psychiatra

dr n med. Magdalena Namysłowska, specjalista psychiatra

dr hab. n med. Tadeusz Nasierowski, specjalista psychiatra

Ewa Niezgoda, specjalista psychiatra

Kama Pierzgalska, specjalista psychiatra

dr hab. n med. Maciej Pilecki, specjalista psychiatra

dr n med. Tadeusz Piotrowski, specjalista psychiatra

dr hab. n med. Katarzyna Prot – Klinger, specjalista psychiatra 

dr n med. Krzysztof Szwajca, specjalista psychiatra

Aleksandra Wieczorek, lekarz medycyny

profesor Marcin Wojnar, specjalista psychiatra

dr n med. Cezary Żechowski, specjalista psychiatra

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.