Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita

Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (World IBD Day) obchodzony jest 19 maja. Z tej okazji Pałac Kultury i Nauki i wiele innych budynków - rozbłyśnie na fioletowo.

Fiolet to międzynarodowy symbol chorób zapalnych jelit, do których zalicza się: chorobę Leśniowskiego-Crohna, a  i inne zapalne choroby jelit. Na świecie na nieswoiste zapalenia jelita cierpi 5 milionów ludzi. W Polsce ok. 50 tys. chorych, z  których co czwarty to dziecko. 

-To symboliczny sposób zwrócenia uwagi na problemy, z którymi każdego dnia muszą się zmagać chorzy na  nieswoiste zapalenia jelita – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób  z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”.. –To wstydliwe choroby, bo wiążą się z  koniecznością częstego dostępu do toalety.  Ale w Polsce największym problemem jest nierówny dostęp do leczenia dorosłych i dzieci, które są pozbawione możliwości korzystania ze skutecznej terapii biologicznej. 

Choroby zapalne jelit objawiają się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem i utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Są nieuleczalne – wymagają zażywania leków przez całe życie, często interwencji chirurgicznej (usunięcia fragmentu lub całego jelita). U chorych, którzy nie reagują na standardowe leczenie skuteczną i zalecaną przez specjalistów metodą jest terapia biologiczna, bezpłatna dla pacjentów w większości państw Unii Europejskiej. W Polsce NFZ refunduje preparaty biologiczne z dwoma substancjami czynnymi: infliksimabem i adalimumabem u dorosłych z chorobą Leśniowskiego-Chrona, u dzieci tylko infliksimabem. Natomiast we wrzodziejącym zapaleniu jelita jedynie dorośli mają możliwość skorzystania z terapii ratunkowej (3 dawek leku) w przypadku zagrożenia  usunięciem całego jelita grubego. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.


Blogi »

Lew Starowicz

Lew Starowicz

Seksowne profesje

Kalendarium

« » czerwiec 2017
PnWtŚrCzPtSbN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Studenci Medycyny i Farmacji