Aplikacja mobilna dla diabetyków

rozmawiała Maja Kupiszewska

Rozmowa z Krzysztofem Błachowiczem, współtwórcą aplikacji mobilnej dla diabetyków VitaScale.

Razem ze swoją partnerką stworzył Pan aplikację dla diabetyków VitaScale. Jak do tego doszło, skąd pomysł?

Jak zwykło się mówić: „potrzeba matką wynalazków”. Nie inaczej było w tym przypadku. Ja i moja dziewczyna Aurelia poznaliśmy się ok. dwóch lat temu. W związku z jej chorobą (cukrzyca T1) postanowiłem ułatwić jej troszkę życie i kupiłem wagę dietetyczną dla diabetyków, dzięki czemu łatwiej jej było obliczać jednostki insuliny. Jednak przeglądanie książeczki w poszukiwaniu 3-cyfrowego kodu na dany produkt było czasochłonne i niewygodne. W ten sposób narodził się pomysł na pierwszą aplikację, która miała upraszczać ten proces. W międzyczasie dzięki Aurelii zacząłem pogłębiać swoją wiedzę na temat cukrzycy, wymienników, jednostek insuliny itp. Po stworzeniu pierwszej wersji aplikacji wyszukującej kody do wagi i stwierdzeniu, że ilość możliwych do wyszukania produktów jest w niej ograniczona, zaczęliśmy tworzyć własną bazę wartości odżywczych z artykułów dostępnych na rynku i tych, których na co dzień używamy. Bazę tę połączyliśmy z aplikacją, dodając algorytm obliczania WW i WBT oraz przeliczania jednostek insuliny. Aby przyspieszyć i ułatwić wyszukiwanie wprowadziliśmy dodatkowo funkcję głosową oraz skaner kodów kreskowych. Cały czas rozbudowujemy bazę produktów oraz zwiększamy funkcjonalność aplikacji, a pomysłów mamy jeszcze sporo i chcemy je stopniowo wdrażać.

Czym VitaScale różni się ona od innych tego typu aplikacji aplikacji?

Liczników kalorii jest na polskim rynku aplikacji mobilnych sporo, jednak tylko kilka potrafi obliczać wymienniki i przeliczać je na jednostki insuliny. Niestety, podobnie jak w przypadku wspomnianej wagi dietetycznej, są one ograniczone jeśli chodzi o bazy danych - nie mają produktów, które można zidentyfikować po kodzie kreskowym lub nazwie producenta. Wpływa to na dokładność obliczeń - produkty tego samego typu często różnią się pod względem wartości odżywczych. Nasza aplikacja jest pod tym względem cały czas rozwijana. Sami uzupełniamy braki w bazie, a dodatkowo przyczyniają się do tego nasi użytkownicy, dodając produkty do aplikacji, które następnie weryfikujemy pod kątem poprawności i udostępniamy innym.

Jakie istotne funkcje znajdzie w niej osoba na cukrzycowej diecie?

Jak już wspomniałem, przede wszystkim pozwala obliczać wymienniki węglowodanowe oraz białkowo- tłuszczowe, a te z kolei na jednostki insuliny. Użytkownik może ustawić odpowiednie przeliczniki w zależności od godziny w ciągu doby. Dodatkowo aplikacja ma zintegrowany dzienniczek diabetyka umożliwiający notowanie pomiarów glikemii. Całą historię pomiarów i posiłków można następnie zapisać do pliku w formacie Excel i wysłać np. na e-mail bądź wydrukować i przedstawić lekarzowi prowadzącemu.

Czy tylko diabetycy mogą korzystać z tej aplikacji, czy są tu też funkcje przydatne osobom np. na dietach odchudzających?

Oczywiście, pomimo tego, że VitaScale jest skierowana głównie do diabetyków, mogą z niej również korzystać osoby będące na diecie lub liczące kalorie. Aplikacja umożliwia automatyczne obliczenie dziennego zapotrzebowania na kalorie i wartości odżywcze: węglowodany, białka, tłuszcze, jak i umożliwia samodzielne wprowadzenie własnych ustawień w tym zakresie. Aplikacja na bieżąco informuje o aktualnym wykorzystaniu bądź przekroczeniu limitów w formie wykresów procentowych.

Aplikacja VitaScale jest bezpłatna, gdzie można ja pobrać?

Można to zrobić wpisując w przeglądarce internetowej adres www.vitascale.pl lub bezpośrednio z telefonu za pomocą aplikacji Google Play.

Jakie są opinie użytkowników?

Opinie, które odbieramy od użytkowników są bardzo pozytywne; wiele osób wypowiedziało się na jej temat na platformie Google Play, a na chwilę obecną posiada ocenę 4,7 w 5 stopniowej skali. Cieszy nas, że zyskała uznanie i korzysta z niej na co dzień coraz więcej osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.