W Polsce endemicznie występuje odra i różyczka

Polska jest jednym z państw, w których nadal endemicznie występuje wirus odry i różyczki. Obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień w dniach 24-30 kwietnia skupiają się na dotychczasowych osiągnięciach i dynamice działań zmierzających do całkowitego wyeliminowania obu chorób z Europejskiego Regionu WHO.

Przerwanie rozprzestrzeniania wirusa w ponad połowie państw europejskich dowodzi, że możliwe jest całkowite wyeliminowanie odry i różyczki w regionie, i że Polska jest na dobrej drodze, żeby to osiągnąć. Tydzień Szczepień to dobry czas, według przedstawicieli WHO w Polsce, do zwiększania świadomości tego, jak duże znaczenie dla wszystkich ma ochrona przed zachorowaniem na odrę i różyczkę. 

Całkowite wyeliminowanie odry i różyczki jest głównym celem Europejskiego Planu Działania na rzecz Szczepień 2015-2020 i ważnym ogniwem globalnych działań na rzecz poprawy stanu zdrowia i zmniejszenia nierówności. 
Komisja ds. Weryfikacji Eliminacji Odry i Różyczki i WHO z zaangażowaniem wspierają proces weryfikacji i będą nadal służyć krajowym organom zdrowia publicznego w całym regionie wsparciem politycznym, technicznym oraz w zakresie rzecznictwa do czasu całkowitego wyeliminowania odry i różyczki.

Zgodnie z zasadami procesu weryfikacji obowiązującymi w Europejskim Regionie WHO i wnioskami Europejskiej Technicznej Grupy Doradczej Ekspertów ds. Szczepień, gdy dane państwo wykaże, że przez okres co najmniej 36 kolejnych miesięcy nie doszło na jego terytorium do rozprzestrzeniania endemicznie występującego wirusa odry lub różyczki, komisja może stwierdzić, że choroba została wyeliminowana.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.