Dogoterapia i hipoterapia na UWM

Wydział Bioinżynierii Zwierząt UWM otwiera nowy kierunek studiów - zacznie kształcić na kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii. Prawdopodobnie to pierwszy tego typu kierunek w Polsce.

Program studiów zawiera m.in. blok przedmiotów zootechniczno-weterynaryjnych, psychologiczno-pedagogicznych oraz biomedycznych. Od III semestru nauki studenci będą mieli możliwość wyboru przedmiotów z dwóch modułów: rekreacja, edukacja i terapia z udziałem koni lub rekreacja, edukacja i terapia z udziałem zwierząt amatorskich i użytkowych (ze szczególnym uwzględnieniem psów i dogoterapii). Program obejmuje m.in. treści z zakresu metod terapii osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, niepełnosprawnością ruchową, sportu i rekreacji z udziałem zwierząt, szkolenia koni do hipoterapii, treningu i szkolenia psów. Studenci zyskają kompetencje pozwalające identyfikować zachowania i potrzeby zwierząt oraz ograniczenia i zagrożenia związane z ich użytkowaniem. Kierunek będzie miał profil praktyczny, z dużą ilością zajęć warsztatowych.

Wydział jest przygotowany do prowadzenia nowego kierunku. W Ośrodku Jeździeckim działającym przy WBZ przygotowywane są stanowiska do prowadzenia hipoterapii i dogoterapii. Wydział ma własną stadninę z 23 końmi, z których 3 są już specjalnie przygotowane do zajęć hipoterapeutycznych. Do pracy terapeutycznej zostały przygotowane dwa psy: Szasta i Mucha.

Nabór rozpocznie się 7 czerwca tego roku. Będą to studia licencjackie (I st.), stacjonarne, 6-semestralne. Zajęcia poprowadzą wykładowcy z kilku wydziałów UWM w Olsztynie, w tym przede wszystkim: Bioinżynierii Zwierząt, Nauk Społecznych oraz Biologii i Biotechnologii.

za uwm.edu.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.