Kodeks dobrych praktyk polityki senioralnej

Specjaliści samorządów wojewódzkich opracowali Kodeks dobrych praktyk polityki senioralnej. Miało to miejsce w czasie Konwentu Marszałków Województw RP w Szczyrku.

Starzenie się społeczeństwa powoduje większe zapotrzebowanie na świadczenia służby zdrowia. Do zadań samorządów należy zapewnienie dostępu do służby zdrowia na dobrym poziomie, a także tworzenie warunków do godnego starzenia się. 

Częścią obrad konwentu były warsztaty urzędników odpowiedzialnych za sprawy senioralne w regionach. Wspólnie wypracowali propozycje, które - wdrażane w województwach - mają poprawić jakości życia osób starszych. Propozycje zebrano w "Kodeksie dobrych praktyk polityki senioralnej". 

Co znalazło się w kodeksie? Włączanie tematyki starości do polityk województw  przez włączanie jej do regionalnych dokumentów strategicznych, upowszechnianie w procesie edukacji szkolnej za pośrednictwem centrów doskonalenia nauczycieli czy ośrodków metodycznych, kampanie społeczne kreujące pozytywny wizerunek starości i problemów osób starszych.

Znalazły się tam propozycje tworzenia na poziomie powiatów centrów usług społecznych m.in. łączących usługi społeczne i zdrowotne, warunków do wspólnych działań w zakresie sektora usług społecznych i zdrowotnych oraz inicjatywy na rzecz zwiększenia liczby lekarzy geriatrów i usprawnienia ścieżki specjalizacji. 

Specjaliści rekomendowali też uwzględnianie elementów "srebrnej gospodarki" - działania rozwijające ekonomię społeczną dla seniorów oraz diagnozujące potrzeby i przekazujące je przedsiębiorcom w kontekście zapotrzebowania na produkty i usługi dla seniorów. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.