Choroba? Pracuję z nią! [kampania społeczna]

Pacjenci przewlekle chorzy, mimo swojej choroby i konieczności jej długofalowego leczenia, nie chcą rezygnować z pracy zawodowej. Apelują o pomoc w dostępie do skracających czas podania i wygodnych form terapii.

Kluczowym elementem kampanii „Choroba? Pracuję z nią!” jest petycja o refundację terapii podskórnych dla chorych na choroby przewlekłe, takie jak rak piersi, chłoniaki nieziarnicze, reumatoidalne zapalenie stawów, zespoły mielodysplastyczne. 

Organizatorzy kampanii „Choroba? Pracuję z nią!” chcą też zwiększyć świadomość społeczną na temat osób, które pomimo chorób przewlekłych nie chcą korzystać z rent i zwolnień lekarskich, ale chcą prowadzić normalne, aktywne życie rodzinne i zawodowe. Choroby przewlekłe (choroby onkologiczne, hematoonkologiczne czy reumatyczne) dotykają często osób w sile wieku, w ważnym momencie ich życia zawodowego, rodzinnego i społecznego. Wobec wyzwania, jakim staje się choroba i leczenie, praca zawodowa nabiera dla nich specjalnego znaczenia. To powrót do normalności i dotychczasowego, motywującego pozytywnie, rytmu życia. Praca staje się więc dodatkowym elementem motywującym do życia.

W kampanię zaangażowały się osobiście niezwykłe kobiety: Marzena Janus choruje na złośliwy nowotwór piersi,  Olga Tomczak od ponad 20 lat choruje na reumatoidalne zapalenie stawów, Marianna  Więcek ma chłoniaka. Wszystkie kontynuują leczenie i wszystkie zgodnie twierdzą: praca zawodowa jest ważna, bo daje motywację do radzenia sobie z chorobą.

Wiadomo jednak, że godzenie pracy zawodowej i leczenia - wymaga doskonałej organizacji ze strony samego pacjenta i wyrozumiałości  ze strony pracodawcy. Podanie dawki leku to dzień wyjęty z życia (spędzony w szpitalnej poczekalni, na dojazdach, na organizacji zastępstwa w opiece nad dziećmi, wolny dzień w pracy). Tymczasem w przypadku wielu chorób przewlekłych dostępne są nowoczesne, wygodne w podaniu terapie, które skracają i uproszczają podanie leku. Chory leczy się ambulatoryjnie lub nawet w domu, oszczędza czas swój i najbliższych, co ma wpływ na komfort leczenia i jakość jego życia. 

Organizatorzy kampanii: Pracodawcy RP, wiodąca organizacja zrzeszająca ponad 12 tysięcy firm w Polsce, organizacje pacjentów: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, Fundacja Rack’n’roll – Wygrajmy Życie, Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej.

Jeśli  chcesz wesprzeć pacjentów - podpisz petycję www.pracujeznia.pl

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.