Komputer zamiast radiologa

Sztuczna inteligencja ma wyręczać specjalistów w analizie zdjęć radiologicznych. Takie są zamierzenia izraelskich naukowców.

Zespół ekspertów w dziedzinie komputerowej analizy obrazu z Uniwersytetu w Tel Awiwie chce ułatwić życie radiologom. W tym celu uczeni wykorzystują nowe zdobycze w obszarze sztucznej inteligencji aby dać maszynom zdolność automatycznej analizy diagnostycznych zdjęć.

Badacze mają już za sobą spore sukcesy. Jak opowiadają, korzystając z tzw. techniki głębokiego uczenia (deep learning), stworzyli już m.in. system do automatycznej identyfikacji patologicznych zmian na obrazach z badań rentgenowskich klatki piersiowej, czy program do analizy obrazów z badań MRI.

Lekarze nie będą musieli się przekwalifikowywać. Komputer tylko wspierałby ich pracę, umożliwiając im np. poświęcenie większej ilości czasu trudnym przypadkom.

"Nasz cel to wykorzystanie wspomaganej komputerowo technologii 'deep learning' do rozróżniania między zdrowymi i chorymi pacjentami oraz do kategoryzowania patologii obecnych na obrazach za pomocą efektywnego, potężnego systemu, który będzie można wprowadzić do klinik" - mówi prof. Hayit Greenspan z Uniwersytetu w Tel Awiwie" Jest to szczególnie ważne dla wstępnych diagnoz. Takie systemy mogłyby poprawić dokładność i wydajność badań zarówno na niewielkich jak i rozbudowanych wydziałach radiologicznych na świecie" - tłumaczy uczona.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.