Słońce chroni dziecko przed astmą

Ekspozycja na słońce w drugim trymestrze ciąży zmniejsza ryzyko astmy u dziecka. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy D, a wystarczy do tego 10 minut działania słońca dziennie.

Hipotezę, że witamina D w drugim trymestrze ciąży chroni dziecko przed astmą, wysnuli lekarze z Brigham and Women's Hospital, a własnymi metodami badawczymi potwierdzili ją ekonomiści - prof. David Slusky i jego koledzy z Massachusetts Institute of Technology i Harvard's Kennedy School.

Przeprowadzili oni analizę danych na temat wypisów ze szpitala w dwóch stanach oraz informacji z ogólnokrajowych badań. Interesowało ich nasłonecznienie w miejscach, w których mieszkały przyszłe matki chorujących później na astmę dzieci.

Znaleźli korelację. Według uzyskanych wyników ryzyko wystąpienia choroby obniżało już 10 minut spędzonych dziennie na słońcu w drugim trymestrze ciąży. Uczeni podają, że w 90 proc. Amerykanie uzyskują witaminę D właśnie w wyniku działania promieni słonecznych.

"Rak skóry to poważna choroba i nie chcę jej bagatelizować, jednak w pewnym momencie dodatkowe minuty spędzone w pomieszczeniu bardziej obniżają produkcję witaminy D, niż pomagają uniknąć raka skóry" - mówi prof. Slusky.

<< Polecamy także doniesienie o szkodliwych skutkach nadmiernego unikania słońcaMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.