Zadbajmy o zdrowie psychiczne nastolatków

Problemy emocjonalne we wczesnej młodości zwiększają ryzyko późniejszego bezrobocia. Dbanie o psychikę osób w tym okresie życia to jedna z podstaw ekonomicznego dobrobytu - mówią naukowcy.

Zdrowsi ludzie to zdrowsze społeczeństwo, także pod względem ekonomicznym. Wymiar psyche jest tutaj równie ważny jak ten dotyczący ciała fizycznego, szczególnie w czasie, kiedy depresja i nerwice przybrały rozmiary plag. O tę czasem pomijaną część człowieka warto zatroszczyć się jak najwcześniej.

Problemy psychiczne nastolatków rzutują na pracę?

Ważny argument na poparcie tej tezy dostarczyli naukowcy z University of Stirling, którzy pokazali, że stan psychiczny osób wchodzących dopiero w dorosłe życie silnie wpływa na ich późniejszą karierę zawodową. To jak wiadomo ma przełożenie nie tylko na ich rozwój i materialny dobrostan, ale także pośrednio oddziałuje na bogactwo całej społeczności.

Uczeni dokonali analizy danych na temat 7 tys. mieszkańców USA obserwowanych przez 12 lat. Okazało się, że odczuwane w w wieku 16-20 lat nerwowość i depresja zamiast spokoju i szczęścia znacznie podwyższają ryzyko bezrobocia. Wysoki poziom stresu w tym wieku oznaczał o 26 proc. wyższe ryzyko braku zatrudnienia we wczesnej dorosłości. Trend ten utrzymał się nawet po uwzględnieniu żyjącego z lepszym samopoczuciem bliźniaczego rodzeństwa wychowującego się w tym samym środowisku.

Wpływ młodzieńczego, emocjonalnego stresu okazał się być szczególnie wysoki w trudnych czasach - działał silniej w latach po globalnej recesji ekonomicznej.

Jak zadbać o psychikę młodych ludzi?

Dbajmy więc o młodych ludzi - przekonują uczeni. "Inwestowanie w pomoc poprawiającą zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży może przynieść korzyści ekonomiczne, w tym zmniejszyć bezrobocie na poziomie całej populacji" - mówi prowadzący badanie Mark Egan. "Poszerzenie dostępu do efektywnych terapii problemów pojawiających się na wczesnym etapie życia może przynieść potężny ekonomiczny zysk poprzez pomoc poszczególnym osobom w znalezieniu zatrudnienia i powiększeniu ich dochodów przez całe życie" - tłumaczy badacz.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.