Cofnęli cukrzycę z pomocą diety

W brytyjskim badaniu, po terapii niskokaloryczną dietą u 13 z 30 osób doszło do ustąpienia cukrzycy typu 2. Natomiast utrzymanie uzyskanej, niższej masy ciała chroniło przed nawrotem choroby.

Badanie przeprowadził zespół kierowany przez prof. Roya Taylora z Newcastle University. W swoim wcześniejszym projekcie uczeni przez ograniczenie liczby kalorii i zredukowanie ilości tłuszczu w trzustce osiągnęli już u chorych cofnięcie się cukrzycy. Badanie trwało jednak tylko 8 tygodni.

Teraz 30 ochotników, którzy od 6 miesięcy do 23 lat chorowali na cukrzycę typu 2 przez 8 tygodni odżywiało się przyjmując 600-700 kalorii dziennie. Po tym czasie przechodzili oni na dietę izokaloryczną, która przez kolejne 6 miesięcy pozwalała im utrzymać obniżoną wagę. Średnio uczestnicy stracili 14 kg masy ciała.

Interwencja zadziałała. Po utracie wagi u 12 osób cukrzyca cofnęła się (mierzony na czczo poziom glukozy był niższy niż 7 mmol/l). Po 6 miesiącach dołączył do tej grupy trzynasty uczestnik. Taką odpowiedź na terapię uczeni zaobserwowali u osób, które chorowały krócej i które miały wyższy początkowy poziom insuliny. Czas choroby może być jednak stosunkowo długi.

"Udało nam się pokazać, że możliwe jest cofnięcie się cukrzycy nawet, jeśli ktoś choruje przez ok. 10 lat. Jeśli jednak ktoś był zdiagnozowany dawniej, niech się nie poddaje - możliwa jest wyraźna poprawa poziomu glukozy we krwi" - opowiada prof. Taylor. "Badanie odpowiedziało też na pytanie, które ludzie często mi zadają - czy jeśli utrzymam obniżoną wagę, pozostanę wolny od cukrzycy? Prosta odpowiedź to 'tak'"
 - mówi badacz.

Co ciekawe, nawet po zastosowaniu diety wszyscy uczestnicy nadal byli otyli lub mieli nadwagę. Nie doszło jednak do powtórnego otłuszczenia trzustki. "Wspiera to teorię Osobistego Progu Tłuszczowego. Jeśli dana osoba zwiększy swoją wagę bardziej niż jest w stanie to znieść, pojawi się cukrzyca, ale jeśli zredukuje ilość tłuszczu, wróci do zdrowia" - wyjaśnia prof. Taylor.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.