Groźnie kombinacje leków wśród seniorów

Amerykańskie badanie pokazało, że 1 na 6 starszych osób regularnie przyjmuje potencjalnie grożące życiu kombinacje leków na receptę i innych środków. To dwukrotny wzrost w ciągu 5 lat.

Zespół z University of Illinois w Chicago sprawdził zmiany, jakie zaszły w korzystaniu z leków wśród mieszkańców USA w wieku od 62 do 85 lat, w latach 2005-2011. W swoim projekcie badawczym uczeni przeprowadzili bezpośrednie wywiady w domach reprezentatywnej grupy mieszkańców USA.

Częste okazało się jednoczesne przyjmowanie wielu różnych leków. W 2011 roku co najmniej 5 środków wydawanych na receptę przyjmowało 35,8 proc. ankietowanych, a w 2005 - 30,6 proc. Autorzy badania tłumaczą ten wzrost zmianami w systemie opieki zdrowotnej w USA i w obowiązujących zaleceniach, ale także dostępnością leków generycznych, np. simwastatyny.

Jednocześnie wiele osób przyjmuje środki dostępne bez recepty, w tym suplementy. Do najczęściej kupowanych należą pochodzące z olejów rybich kwasy omega-3, których dowody na pozytywne działanie na układ krążenia są według autorów badania ograniczone.

Uczeni zidentyfikowali 15 potencjalnie zagrażających życiu kombinacji różnych środków. Przy tym co najmniej jedno takie połączenie dotyczy niecałych 15 proc. seniorów (prawie dwa razy więcej niż w 2005 roku). W znacznej większości w skład niebezpiecznych połączeń wchodzą leki zapobiegające chorobom układu krążenia, takie jak statyny (w szczególności simwastatyna), inhibitory agregacji płytek krwi, szczególnie klopidogrel  i suplementy pochodzących z ryb kwasów omega-3.

"Wielu starszych pacjentów próbuje poprawić swoje zdrowie sercowo-naczyniowe, także przez regularne stosowanie kombinacji oddziałujących ze sobą leków, które mogą zwiększyć ryzyko sercowo-naczyniowych zaburzeń" - tłumaczy autorka badania prof. Dima Mazen Qato. "Podczas leczenia osób starszych lekarze powinni dokładnie analizować niepożądane efekty połączeń powszechnie używanych leków na receptę i środków wydawanych bez recepty" - mówi uczona.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.