Zdrowe zęby, zdrowe ciało

20 marca ponad 130 krajów obchodzi Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej pod patronatem Światowej Federacji Dentystycznej. Celem tegorocznych obchodów jest uświadomienie społeczeństwu, że prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia.

Prawie 100 proc. dorosłych i 60-90 proc. dzieci w wieku szkolnym na świecie cierpi na próchnicę – wynika z danych Światowej Federacji Dentystycznej. Dane epidemiologiczne Ministerstwa Zdrowia wskazują, że aż 98,38 proc. Polaków w wieku 35-44 lat cierpi na choroby przyzębia. Natomiast dane Ipsos z trzech edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” pokazują, że aż 76 proc. polskich dzieci w wieku 6-12 lat w Polsce cierpi na próchnicę i ma nieprawidłowe nawyki dbania o higienę jamy ustnej.

Dane te są tym bardziej niepokojące, że obserwowana jest duża zależność między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem organizmu. Jedno z badań wykazało, że aż 40 proc. ludzi z poważnymi chorobami dziąseł cierpi również z powodu innej choroby przewlekłej.

„Próchnica zębów oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej, a nierzadko jej brak są dużym problemem społecznym w naszym kraju, dlatego tak ważna jest edukacja” – mówi prof. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno, by zacząć dbać o higienę jamy ustnej i wyrobić w sobie prawidłowe nawyki. Jak w przypadku każdej choroby, profilaktyka, wczesne wykrycie i leczenie są kluczem do zapewnienia jak najlepszych wyników oraz ograniczenia chorób jamy ustnej i związanych z nimi powikłań ogólnozdrowotnych.

Światowa Federacja Dentystyczna określiła priorytety na najbliższe lata w zakresie zdrowia jamy ustnej, które opublikowała w dokumencie „Wizja 2020”. Celem tego dokumentu jest uświadomienie społecznościom, że opieka stomatologiczna jest podstawowym prawem każdego obywatela. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakłada, że do 2020 r. we wszystkich krajach europejskich odsetek dzieci 6-letnich bez próchnicy sięgnie 80 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.