STOMAlinia – telefoniczna poradnia dla stomików

W telefonicznej poradni zarówno stomicy, jak i ich bliscy mogą w każdej chwili uzyskać poradę i pomoc z zakresu pielęgnacji i funkcjonowania ze stomią. Współpracuje ona z psychologami, lekarzami, pielęgniarkami stomijnymi oraz dietetykami.

Celem działań prowadzonych w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików i pomoc w akceptacji nowej sytuacji życiowej. W tym celu powstało miejsce, gdzie żadne pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi. Stomicy mogą kierować wszelkie pytania odnośnie stomii pod numerem telefonu 800 633 463 lub na adres biuro@stomalife.pl.

„Stomicy powinni otrzymywać wsparcie zarówno od pielęgniarek stomijnych, jak i psychologów, gdy nie radzą sobie w nowej sytuacji życiowej. Często poradnie stomijne otwarte są kilka dni w tygodniu w określonych godzinach. Osoby, które cierpią na inne przypadłości poza stomią, mogą napotkać trudności, gdy chcą się skonsultować ze specjalistą. Dlatego wyszliśmy naprzeciw ich oczekiwaniom oraz ich rodzin i osób im bliskich, tworząc kontakt, który pozwala na zasięgnięcie porady bez wychodzenia z domu i umawiania się na konkretny termin” ‒ powiedział prof. Wiesław Tarnowski, przewodniczący Rady Programowej kampanii społecznej „STOMAlife. Odkryj Stomię”.

Stomicy mający problemy z prawidłowym doborem sprzętu stomijnego, higieną czy pielęgnacją stomii mogą poradzić się wyspecjalizowanej pielęgniarki. Na pytania dotyczące odnajdywania się w nowej sytuacji życiowej odpowie psycholog. Wśród ekspertów telefonicznej poradni są również dietetycy, którzy wyjaśnią, jak prawidło zbilansować dietę w przypadku wyłonionej: ileostomii, kolostomii czy urostomii. Z kolei fizjoterapeuci podpowiedzą, jak wrócić do dawnej sprawności fizycznej. Osoby z wyłonioną przetoką zapominają często o tym, że obecność stomii nie przekreśla aktywnego życia seksualnego oraz możliwości zajścia w ciążę. Wszelkie wątpliwości związane z tą sferą życia rozwieją seksuolodzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.