Chcesz schudnąć - jedz w ciszy

Posiłki najlepiej zjadać bez słuchawek, muzyki czy telewizora. To dlatego, że jeśli słyszymy własne gryzienie, chrupanie i żucie, to jemy mniej.

Ta prosta rada może przynieść duże korzyści - pokazują eksperymenty badaczy z Brigham Young University i Colorado State University.

"Dźwięk stał się zapomnianym zmysłem, jeśli chodzi o jedzenie" - mówi prof. Ryan Elder, autor badania. "Jednak kiedy ludzie bardziej skupiają się na dźwięku, jaki jedzenie produkuje, może zmniejszyć się ilość tego, co konsumują" - tłumaczy naukowiec.

Nie chodzi bynajmniej o odgłos smażącego się bekonu czy strzelanie popcornu, ale o dźwięki żucia, gryzienia, chrupania itp. Uczeni przeprowadzili eksperyment, w którym część uczestników podczas jedzenia słuchała głośnych, zagłuszających dźwięków, a druga grupa dźwięków dużo cichszych.

Różnica była wyraźna. Podczas gdy ochotnicy z pierwszej grupy zjadali średnio 4 precle, to ich koleżanki i koledzy z drugiej grupy jedli ich przeciętnie 2,75. Cisza pozwoliła więc zmniejszyć ilość jedzenia o ponad 1/4. W skali miesiąca czy roku taka zmiana może mieć niebagatelne znaczenie. To nie wszystko. Uczestnicy innego doświadczenia jedli mniej, nawet jeśli tylko myśleli o dźwiękach związanych z jedzeniem.

Badacze mają więc radę dla wszystkich, którzy chcieliby mniej jeść - ważne jest, aby robić to uważnie i zwracać uwagę nie tylko na smak, zapach czy wygląd jedzenia, ale także na dźwięki, jakie powstają w czasie jego spożywania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.