Medytacja koi ból i robi to w nietypowy sposób

Medytacja uważności pozwala uśmierzać ból, a przy tym nie działa za pośrednictwem receptorów opioidowych. To szansa dla wielu chorych, w tym uzależnionych od leków - piszą naukowcy.

Na kartach magazynu "Journal of Neuroscience", badacze z Wake Forest Baptist Medical Center piszą o tym, że akupunktura, hipnoza, a nawet placebo mogą redukować ból i jak pokazały badania, robią to przez oddziaływanie na receptory opioidowe - główny system przeciwbólowy organizmu.

Autorzy nowej pracy, w swoim eksperymencie przyjrzeli się natomiast bliżej zyskującej popularność tzw. medytacji uważności (ang. mindfulness meditation). Uczeni sprawdzili, czy metoda działa i w przybliżeniu w jaki sposób.

"Nasze odkrycie jest zaskakujące i może być ważne dla milionów osób z chronicznym bólem, które szukają niekorzystającej z opioidów, szybko działającej terapii" - mówi kierujący badaniem prof. Fadel Zeidan.

W przeprowadzonym przez jego zespół eksperymencie wzięło udział 78 ochotników, których w czterech codziennych sesjach uczeni poddawali miejscowemu działaniu wywołującej ból wysokiej temperatury. Uczestnicy byli jednak podzieleni na cztery grupy. Pierwsza stosowała medytację i otrzymywała blokujący receptory opioidowe nalokson, druga korzystała z medytacji ale podawano jej placebo. Trzecia grupa otrzymała nalokson, ale nie posługiwała się medytacją - podobnie jak czwarta, której jednak podano placebo.

Medytacja działała i do tego, jak się okazało, omijała receptory opioidowe. W korzystającej z niej grupie, która przyjmowała placebo, nastąpił średnio 21 proc. spadek natężenia bólu, a w obecności naloksonu - 24 proc. Tymczasem bez medytacji, w obu grupach ból jeszcze wzrósł.

"Badanie to dostarcza kolejnych dowodów na unikalny sposób, w jaki medytacja uśmierza ból" - mówi prof. Zeidan. "Odkrycie to jest szczególnie istotne dla tych, którzy uodpornili się na leki oparte na opioidach albo szukają nieuzależniającej metod" - kontynuuje uczony.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.