Emerytura dobra dla zdrowia

Emeryci są bardziej aktywni, więcej śpią i mniej czasu spędzają na siedzeniu. Zakończenie kariery to więc dobry moment na rozmowę z pacjentami o wprowadzaniu korzystnych zmian w podejściu do zdrowia.

Naukowcy z University of Sydney obserwowali nawyki i zdrowie 25 tys. starszych Australijczyków. Analizowali m.in. aktywność fizyczną, dietę, sen i zwyczaje związane z konsumpcją alkoholu.

"Nasze badanie pokazało, że przejście na emeryturę wiązało się z pozytywnymi zmianami w stylu życia" - mówi autorka projektu dr Melody Ding.

Poprawa dotyczyła kilku obszarów. Emeryci średnio o 93 min. tygodniowo zwiększyli czas poświęcany na ruch, 67 min. tygodniowo mniej spędzali na siedzeniu, o 11 min. na dobę więcej spali, a 50 proc. palących wcześniej kobiet rozstało się z nałogiem. Nie było natomiast różnic w konsumpcji warzyw i owoców ani w spożyciu alkoholu. Najbardziej zyskały przy tym osoby pracujące na pełnym etacie. Według uczonych to dlatego, że takie zatrudnienie zabiera razem z dojazdami najwięcej czasu.

Inspiracją do badania była osobista historia rodzinna dr Ding. "Moja matka nadal mieszka w Chinach, gdzie emerytura obowiązuje od 55 roku życia. Kiedy więc skończyła 55 lat, była bardzo zdenerwowana zakończeniem pracy - jakby czuła się mniej wartościowa. Pomyślałam więc, że poszukam jakichś pozytywnych informacji o emeryturze. Teraz spędza całe dnie zajmując się tyloma różnymi hobby, że nie pamięta, jak mogła mieć czas na pracę" - opowiada uczona.
 
Przejście na emeryturę to więc dobry moment, w którym lekarze mogą rozmawiać ze sowimi pacjentami o wprowadzeniu pozytywnych zmian w życiu - podkreślają badacze.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.