Polkowice świętują 10-lecie programu „Chronię Życie przed Rakiem”

Rutynowe szczepienia nastolatek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) jako ważną część profilaktyki raka szyjki macicy rekomendują m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, a także Światowa Organizacja Zdrowia. Pierwszą gminą, która zdecydowała się na finansowanie szczepień dla nastolatek były Polkowice, które w tym roku obchodzą jubileusz 10-lecia istnienia programu „Chronię Życie przed Rakiem”.

W Polsce szczepienie przeciwko HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Jego koszt waha się od 900 do 1200 zł za cały cykl. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. W wielu krajach o mniejszym PKB per capita, jak Czechy, Słowacja czy Węgry szczepionki te są refundowane z budżetu państwa. Polki wciąż czekają na powszechne szczepienia chroniące przed HPV. Niektóre samorządy prowadzą programy profilaktyki raka szyjki macicy z własnych funduszy edukując, nakłaniając kobiety do zgłaszania się na cytologię oraz finansując szczepienia dla dziewcząt.

Dzięki finansowaniu przez gminę Polkowice i Związek Gmin Zagłębia Miedziowego już prawie 2400 dziewcząt skorzystało ze szczepień. W tym roku dołączy do nich kolejne 150 gimnazjalistek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.