Kierowcy będą płacić na SOR-y

Podatek Religi powraca w nowej odsłonie - MZ chce, aby część pieniędzy ze sprzedaży ubezpieczeń OC wpadało na konto szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Ze składek spływających od kierowców do ubezpieczycieli część pieniędzy regularnie trafiałaby na osobne konto, a następnie do szpitali. Ministerstwo zamierza iść w kierunku rozwiązań ryczałtowych opartych na dobrych wyliczeniach. Jedną stroną jest tu płatnik narodowy (NFZ), który finansuje leczenie ofiar wypadków samochodowych, z drugiej strony towarzystwa ubezpieczeniowe, które zbierają składki od właścicieli samochodów.

Ustawa ma powstać jeszcze w tym roku.

Pieniądze od kierowców maja trafiać na konto SOR-ów, choć w szpitalnych oddziałach ratunkowych osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych stanowią tylko 10-20 proc. Finansowanie oddziałów ratunkowych sprawi, że fundusz będzie miał więcej pieniędzy na wykupienie innych świadczeń. Natomiast, jak mówią ubezpieczyciele, ryczałt na SOR-y niewątpliwie wpłynie na wysokość składek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.